Skocz do zawartości

Suwnice w zakładach remontowych niemieckich wozów pancernych


beaviso

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę speców od pancerki o komentarze w sprawie suwnic używanych w zakładach remontowych do napraw czołgów niemieckich. Jakieś nazwy, fotki?

Oto dlaczego pytam:
http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,2342534.html (pomysleć że to tuż obok mnie... stało.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak to było naprawdę z ponownym odkryciem" tej suwnicy.
2 lata temu @ndrew wskazał mi tą suwnice, znajdującą sie nieopodal torów SKMki. Jestem zielony w tej tematyce i dla mnie wyglądała jak zwyczajna współczesna suwnica. Ładnie zakonserwowana. Pomalowana na żółto. Przyjąłem tą informację wówczas z niedowierzaniem. Heh...a to jednak była prawda.
@ndrew - może napiszesz coś o tej suwnicy?
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam tekst, bo za 2 tygodnie zniknie. (będzie płatny)

Unikat trafił na złom

mac 15-10-2004 , ostatnia aktualizacja 15-10-2004 21:58

Gdański ZKM wywiózł na złom unikatową suwnicę, którą miał wykorzystać w swoim nowym filmie Volker Schlöndorff, reżyser Blaszanego bębenka", za którego dostał Oscara.

Jeszcze niedawno suwnica stała na terenie dawnej zajezdni tramwajowej w Gdańsku Wrzeszczu, obok nowego Żaka. Zauważył ją Jacek Borzych, kierownik produkcji filmu fabularnego o Annie Walentynowicz, słynnej suwnicowej ze Stoczni im. Lenina. Film ten w Gdańsku w przyszłym roku ma kręcić Volker Schlöndorff, reżyser Blaszanego bębenka", laureat Oscara. - Obejrzałem ją i sprawdziłem, że to suwnica z czasów wojny marki Friese - mówi Borzych. - Dowiedziałem się ze źródeł historycznych, że służyła ona do napraw niemieckich czołgów typu Tygrys. Nie jestem ekspertem, ale z informacji, które dostałem, wynikało, że mogła być to jedyna tego typu suwnica na świecie.

Tymczasem kilka dni temu suwnica znikła. - Wydzierżawiliśmy teren po byłej zajezdni i postanowiliśmy go uprzątnąć - mówi Izabela Kozicka-Prus, rzecznik gdańskiego ZKM. - Ta suwnica trafiła do nas w 1980 roku. Dwa lata później wymieniane były niektóre elementy. Generalnie była już bardzo skorodowana, mogła w każdej chwili runąć. Stanowiła zagrożenie, dlatego postanowiliśmy oddać ją na złom. Nie wiedzieliśmy, że ma być wykorzystana w filmie.

- Ta suwnica byłaby wielką gratką dla kolekcjonerów. Przypuszczam, że niejedno muzeum wojskowe w Europie zapłaciłoby za taki eksponat nawet i 20 tysięcy euro.

- Nie wiem, ile dostaliśmy za jej zezłomowanie, ale kokosy to nie były - dodaje Kozicka-Prus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedna z tych żółtych przy torach, kawałek za mostem (tym co się spsuł") w stronę Wrzeszcza? Kojarzę jakiś plac przeładowczy. Tam chyba były ze 2 żółte suwnice, na pewno jedna współczesna, typowa. Czy ta niemiecka stała też tam, czy na terenie przylegającej zajezdni?

Swoją drogą ukłony dla @ndrew za rewelacyjną orientację w tematach pancernych!

Może jeszcze jej nie pocięli...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jestem trochę zmieszany. Czy w tym artykule mowa jest na pewno o tej samej suwnicy?
Ta @ndrewa znajduje sie w nastepującym miejscu:
Jadąc Skmką od strony Zaspy w kierunku Wrzeszcza, za ostatnim mostem (bliźniaczym do tego co ostatnio się zapadł) po prawej stronie tuż przy terenie TRANSBUD-u (50-60m od torów).
Stoją/stały tam obok siebie 2 suwnice ulozone rownolegle do torów SKM. Nie mylić ze współczesnymi dwiema suwnicami z napisem Transbud" które są 20m od torów.

Teraz mam wątpliwości. Czy tam kiedyś była zajezdnia? Nie znam tego terenu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik, ale z tymi mostami to namieszałeś ;)

Startujemy SKM z Zaspy, kierunek Wrzeszcz. Natychmiast wjeżdżamy pod most (ten co się zrypał). Zaraz za nim po prawej stoją suwnice - to jest ten teren Transbudu. Ale dokładnie tam znajduje się obok też zajezdnia - z tym że bliżej ulicy Grunwaldzkiej (na czerwono).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh..tak to jest jak się codziennie dojeżdża skmką do Wrzeszcza :) Przy tak zawrotnych prędkościach pociągu - czasoprzestrzeń ulega zakrzywieniu, i dlatego wydawało mi się, że Transbud jest za kolejnym mostem :D
Oczywiście chodzi o to miejsce na twojej mapce.
Pozostaje jedynie sprawdzić w poniedziałek, czy ten sprzęt jeszcze tam stoi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie, ze ta suwnica nie stala tam od wojny tylko zostala nabyta w latach 80.Po tej calej histori przypomnialo mi sie, ze na st. Wejherowo na bocznicy stacyjnej rowniez kiedys stala podobna. Teraz zostal tylko betonowy fundament, zreszta przejade sie tam i dokladnie obejrze te okolice. Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)
Tak to prawda o suwnicy wiedziałem dość dawno-
a czemu nie rozpisywałem się ?

No cóż wiecie jak jest w naszym Kraju z unikalnymi zabytkami->
Wystarczy wspomnieć sprawę panterki z rzeki
(tej z mocowaniami na bocznym pancerzu) która teraz jest w USA....
Szkoda gadać, taki unikat ,wszystko zgodnie z prawem.... słyszałem że pojechała jako złom(!)
Myśle że ten eksponat panterki jest cenny nie tylko dla 'germanofilów' (prosze tego nie brać zbytnio do serca) ale dla każdego któremu leżą na sercu sprawy polskiego muzealnictwa.To jest powód dla którego nie mówie o takich sprawach.

Ale teraz dość moich wywodów
Poniżej zaprezentuje kilka fotek które myśle przybliżą sprawę 'suwnicy' dla innych Kolegów z forum


http://www.zkm.pl/foto/266b8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie