Skocz do zawartości

1939 spodnie


polpim

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Teoretycznie do dlugich butow ale w praktyce, sugeruja fotki, oczywiscie roznie bywalo.

Byly jeszcze jakies skorzane spodnie ( i moze i inne) jako czesc mundurow cywilnych szoferow zatrudniuanych przez wyzsze instytucje wojskowe. Jest to opisane w dzienniku rozkazow MSWojsk

Krzysztof
  • 3 weeks later...
Napisano
Chyba stosowano wszystkie typy spodni piechoty.

Niewykluczone, że zmotoryzowane Brygdy miały spodnie kawaleryjskie.

Tak na serio to trudno cokolwiek powiedzieć.
  • 3 years later...
Napisano
Witam,
analizując zdjęcia zamieszczone na forum z okresu motoryzacji polskich jednostek kawaleryjskich dochodzę do wniosku ze strzelcy/ułani nosili bryczesy kawaleryjskie.
Jednak mam pewne wątpliwości. Dlatego prosiłbym kolegów o potwierdzenie tej tezy.
Do tego nie wiem czy po zmotoryzowaniu noszono karwasze czy nie.
Z góry dzięki,
makul
Napisano

Przypuszczam, że jednostki pancerne i samochodowe jako bronie techniczne przy obsłudze sprzętu przeważnie nosiły kombinezony i buty- saperki. Jako ubiór służbowy mogły być rózne zestawienia np spodnie piechoty wz 19 lub późniejsze, a jednostki kawaleryjskie spodnie do jazdy konnej, bo takie np mieli akurat w magazynie ale raczej bez karwaszy choć nie znaczy to , że np dostali jakąś partię spodni piechoty.
w załączeniu spodnie w 7 baonie panc. w Grodnie rok ok. 1937
Oczywiście oficerowie i podoficerowie zawodowi to ubierali się w szklanki i bryczesy przy mundurze wyjściowym.

Napisano
Po zmotoryzowaniu jednostek konnych zabroniono noszenia ostróg ze względu na niszczenie (tapicerki?)w samochodach. Tylko kadra mogła nosić imitację ostróg jako okówkę obcasa tak jak przy strojach wieczorowych.
Napisano
No i zolnierze Broni Pancernej to jedno, zolnierze brygad motorowych (zmotoryzowana kawaleria, artyleria i piechota) to drugie, a regulaminy to trzecie. Ciagle nie wiem jak byli wyposazeni i umundurowani zolnierze 1 p strz piesz nie mowiac nic o detalach jakie portki nosili. Oczywiscie spodnie piechoty mozna bylo nosic przy butach kawaleryjskich ale sadzilbym ze w pulkach kawalerii motorowej donaszano bryczesy jeszcze z okresu konnego.
Napisano

Udało mi się znaleźć takie zdjęcia - 1PSK po zmotoryzowaniu. Żołnierze noszą mundur wz. 36 dla formacji kawaleryjskich-kurtka i bryczesy. Ale nie widzę karwaszy, co wg. mnie wskazuje na to że ich nie nosili. Może jakieś inne zdjęcia coś by wyjaśniły.

Napisano
A tu drugie zdjęcie. O ile mundur jest polowy, to powinien być bez karwaszy.
Czyli w kwestii spodni wychodzi ze każdy (piechota, kawaleria) nosił regulaminowe.
pozdrawiam,
makul
Napisano
A na tym, drugim zdjeciu to kto to? T zn czy 10BK czy tez ktos inny mial ten sam zwyczaj noszenia pistoletow po lewej stronie? Bo ja myslalem ze to bylo dziwactwo wylacznie 10BK.
Napisano
Na 99% zdjęcie jest zrobione w 1PSK. Jednak nie widziałem tego zdjęcia a jedynie po odwrocie można stwierdzić czy pochodzi z kolekcji skarbnika Pułku. Dodatkowo za Pułkiem przemawiają hełmy wz. 31 które były noszone tylko w WBPM (jako jednostce kawaleryjskiej)
Na innych zdjęciach z lat 36-39 (czerwiec) nie mają VISów tylko szable.
pozdrawiam
makul
Napisano
Jednak za 1 PSK przemawia to ze 10BK nosiła najczęściej czarne płaszcze, a do tego najwyższy na tym zdjęciu to chyba plk Lewicki - d-ca Pułku od sierpnia 1939r.
Niestety, tak jak mówiłem nie mam na razie innych zdjęć z okresu kiedy Pułk był zmotoryzowany. Może w książce Zaleskiego coś by było.
pozr
makul
Napisano
W sierpniu to by plaszczy raczej nie nosili :). Za to faktycznie nie poznaje nikogo z 10BK a juz Lewicki by sprawe przesadzil na 100%. Ergo z tego wynika ze w 1PSK tez nosili pistoly po lewej stronie! Troche off-topic ale czy doszles do jakichs konkluzji na temat tego prezacego sie czlowieka w srodku - dowodca dzialonu? Celowniczy? Bo jesli tak to torba wyglada mocno na niezbednik do mozdzierza. I co ma ten pan po prawej na plecach. Na pierwszy rzut oka pomyslalem maska, ale nikt inny nie ma i cos jakos nie tak wyglada. I ten mozdzierz jakos dziwnie ulozony. Hmmmm......
Napisano
Wg. mnie całe oporządzenie moździerza leży obok niego (niezbędnik i skrzynka z amunicją). A żołnierz w hełmie ma raportówkę zaś ten w berecie jakąś torbę (nie potrafię powiedzieć do czego to.)
Zdjęcie jest trochę słabej rozdzielczości wiec nie powiem na 100%. W dodatku jeśli chodzi o działon - akurat ostatnio potrzebowałem informacji dot. działonu ppanc. boforsa wz. 36 dlatego nie bardzo wiem nawet jak powinien wyglądać dowódca działonu moździerza. Wieczorem zobaczę w książeczce o moździerzu wz. 31 co Pan Słupczyński pisze na ten temat.
Pozdrawiam,
makul
PS co jest dziwnego w ułożeniu moździerza?
Napisano
Niestety raczej nie - obok mozdzierza sa skrzynki transpotowe na amunicje. Niezbednik byl sporo mniejszy - torba prostokatna (z pamieci), a walizeczki na pociski tez duzo mniejsze i innego ksztaltu (no i bylo ich szesc czy piec).

Co do wygladu i wyposazenia dzialonu mozdzierza polecam watek Działon (sekcja) moździerza wz. 31" na tym forum.

Mozdzierz wyglada dziwnie, chyba dlatego ze ma cos omotane wokol glowicy dwojnoga - mozliwe ze to pasy nosne do lufy.

Moge jutro podrzucic rysunki oporzadzenia ale raczej nie na ten watek bo to ze spodniami ma niewiele wspolnego (poza episodem mojego dziadka na strzelnicy gdy mozdzierz osiadl zbytnio przy pierwszym strzale w piachu i pocisk wylecial prosciutko w gore.....i oczywiscie potem polecial prosciutko w dol...... a co to mialo ze spodniami - w tej sytuacji sami mozecie sobie wyobrazic:)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie