Jump to content
Sign in to follow this  
Guest YARD

Kopacze kurhanów-Poniec po artykule w Odkrywcy

Recommended Posts

Guest
Czołem.Pamiętacie artykuł w Odkrywcy o bitwie w 1704 r pod m. Poniec? Wybrałem się w tą okolice na spacer z moim rutusem.Na polach resztki klamer jakaś kólka ,podkowa.Na koniec jade w okolice kurhanu.Stoi kilka metrów od szosy,wysoki na jakieś 3 do 4 m,obok drewniany krzyż.Od strony pola wykopanydo do wnętrza kurhanu głeboki szyb" ok. 1,5 m średnicy.Dna nie widac.Fachowa robota kopaczy ,eksploaracja,ale to chyba nie archeolodzy?A na forum piszecie że w starych mogiłach nie ma co kopać. To tylko jeszcze jedna mala cegiełka w czesto poruszanym temacie.A tym kopaczom życze koszmarnych snów. yard

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yard...są ludzie i kołki. Ta dziura należy do tych drugich.
I chyba nikt nie pisał w formie ie ma co kopać w mogiłach" bo wszyscy wiedzą, że jest po co(tak już jest od czasu piramid)...tylko dla jednych są pewne normy i świętości a dla innych nie ma.

Pozdrawiam
Vaderian

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuję za Złotą Łopatę ;)
Po prostu w 2014 roku byłem w gimnazjum. Szukałem po archiwach Odkrywcy ale nawet nie wiem co to za artykuł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat stary, ale jary ;) 19-21 sierpnia 2016
http://www.facebook.com/search/top/?init=quick&q=poszukiwania%20w%20poniecu&tas=0.32713073096238077


Gminne Centrum Kultury w Poniecu
22 sierpień
„Łączy nas historia…”
W sierpniowy weekend 19-21 mieszkańcy gminy Poniec mogli w nietypowy sposób spędzić czas wolny. Od piątku 19 sierpnia rozpoczął się „Obóz Szkoleniowo Badawczy Poniec 1704-2016 Łączy nas historia…” zorganizowany przez Lubuską Grupę Eksploracyjną "Nadodrze oraz lokalną grupę pasjonatów dziejów militarnych, tworzoną przez Waldemara Andrzejewskiego, Pawła Gruszkę, Mirosława Skrzypczaka i Krzysztofa Wodyńskiego. Partnerem przedsięwzięcia byłą Gmina Poniec i Gminne Centrum Kultury w Poniecu.
Celem obozu było eksploracja terenów wydarzeń sprzed ponad 310 lat, na których miejscu doszło do bitwy miedzy wojskami szwedzkimi i saskimi podczas II Wojny Północnej. Miejsce to zlokalizowane jest między Poniecem a Janiszewem.
Rozpoczęcie całego wydarzenia nastąpiło w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu. Wszystkie grupy eksploracyjne oraz przybili goście zostali powitani przez włodarza Ponieca Jacka Widyńskeigo. Podczas spotkania osoby zainteresowane wydarzeniami bitwy mogły dowiedzieć się szczegółów dotyczących Wojny Północnej oraz taktyki XVIII wiecznej armii szwedzkiej i saskiej dzięki prelekcji autora książki o bitwie pod Poniecem Damiana Płowego. Dodatkowej informacji o prawie w poszukiwaniach udzielili przedstawiciele Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Po odprawie wszystkie grupy eksploracyjne udały się do swojego obozu na terenie strzelnicy Ponieckiego Bractwa Kurkowego. Sobota przywitała wszystkich poszukiwaczy pięknym słońcem, działki na polu bitwy zostały zajęte przez „głodnych” poszukiwań pasjonatów. W tym dniu teren bitwy odwiedziła grupa programu „Było nie minęło” z głównym prowadzącym Adamem Sikorskim. Podczas przeszukiwań nagrano materiał filmowy, który będzie wykorzystany do realizacji programu w TVP Historia. W trakcje poszukiwań oprócz wykrywaczy metali został wykorzystany specjalistyczny georadar. W pracach badawczych wzięło udział ponad 40 osób z grup eksploracyjnych z całej Polski. Wszystkie osoby zainteresowane tematyka wydarzenia mogły zobaczyć na czym polega praca eksploratora oraz poznać szczegóły historii wydarzenia. Podczas sobotnich prac zostało odkrytych ponad 100 artefaktów z różnych epok. Niestety niedzielne opady pokrzyżowały plany organizatorów i odwołano poszukiwania. Jednak jak zapowiadają wszyscy członkowie obozu na pewno wrócimy i powtórzymy prace."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information