Skocz do zawartości

Polskie guziki cynkowe.


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie moje dotyczy takich jak na fotkach guzików. W miejscu rozbrajania się polskich oddziałów we Wrzesniu '39 r. znalazłem już 6 szt. takich. Właściwie są ich dwie odmiany - różnią się wielkością szponów orła i koroną. Zrobione z cynku. Dwa z tych sześciu sygnowane są z tyłu 'ST' 'ŻP'. Średnica guzika - 23 mm.
W jakich latach używane były takie guziki? Czy we Wrześniu znajdowały się przy jakichś mundurach? (jakich?). Czy często się je spotyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj bjar!!

to napewno nie bedzie wz.1919-dla porównania to ten po lewej, i zeby nikt nie miał wątpliwości że to orginał to jeszcze ziemia na nim jest.

taki jak twój (a mój po prawej) znajdowałem na płaszczach.

W 1939 roku powszechnie w użyciu były wszytkie wzory umundurowania- osobiście w zrzutowisku umundurowania w lesie znalazłem dużo wz. 1928 (tych owych") wcale nie mniej takich jak ty znalazłeś (w tym małe- to pewnie i przy kurtkach też musiały byc użwane) i kilkanaście wz. 1919.

ps. jak znajdziesz chwilkę casu to wrzuc mi te obiecane fotki mocowania klamerek(tych drucianych też)
do paska od polskiego chlebaka wz.33-ładnie proszę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ,czyli wz.19 wyglądał tak :) Też taki mam tylko stan strychowy. Podobnie jak i Ty wśród tych guzików znajdowałem Nowe" wz.28 - płaszczowe i małe.
Jak datowałbyś ten guzik? Kiedy mógł zostać wprowadzony? Bo używany był chyba jeszcze we Wrześniu...

O klamerkach chlabakowych całkowicie zapomniałem! Dobrze ,że się upomniałeś. Jak aparat do mnie wróci (tymczasowo jest w terenie) to zrobię fotki.

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na bank we wrześniu mieli takie guziki i to całkiem sporo.mysle że początek lub połowa lat 20-tych,przynajmniej przy takich płaszczach(całych) je znajdowałem-bo w lesie to raczej kurtki były- chociaz raz jak dostałem od jednego dziadka płaszcz piechoty wz.36 to były tam i te guziki i wz.28.poszukam w madrych ksiązkach:)to może cos jeszcze da się ustalić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć bjar wszyscy prawie macie racje. mam ciekawy katalog z wystawy z 1988 roku w Elblągu POLSKIE GUZIKI WOJSKOWE".wasze guziki pasują do: g. legionowych,królestwa polskiego,g. korpusów wschodnich, itp. cytacik:
- g. legionowe przedstawiaja orła w wielu odmianach - oróżnym układzie skrzydeł, w koronie i bezkorony itp.
- awers - cynk, stal, mosiądz - niektóre powlekane warstwą innego metalu, lub malowane. znane sa egzemplarzez orłem nałożonym.
- rewers -c ynk, stal, mosiądz - gładki lub z napisami .......itd ( dużo jest tego)
guziki wz. 1917 wprowadzonow kwietniu 1917r.produkowane byly przez wytwórnie polskie, austryiackie i niemieckie w okresie kilku lat. wielka ich różnorodność stwarzaczasem trudności z ustaleniemczy były wykonane w 1917 r. czy po......
korpu wschodni tez miał podobnego tylko że: aw: miedź srebrzona, rew. - stal napisy - oczywiście cyrylica.
w grudniu 1918r. uznano wz 17. jako regolaminowy, masowo używany w latach 20 - tych.
tych guzików oprócz armii używali urzędnicy państwowi, bractwa kurkowe itp.
jednym słowem mozna strzelać. jaki to guzik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie