Skocz do zawartości
  • 0

Co to za malutki nabój ?


AQUATOR

Pytanie

Witam i proszę o pomoc w identyfikacji.
Naboje znalezione w miejscu walk z 1939 (niemcy - polska) i 1915 roku (niemcy - rosja).
Jest to zadziwiająco mały kaliber, jak dla mnie, i bardzo jestem ciekaw do czego te maleństwa pasują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

broń na amunicję sportowa .22lr była używana także podczas wojny domowej po rozpadzie Jugosławii w latach 90. Szczególnie w miastach do precyzyjnych stosunkowo cichych strzałów na dystansach do 100-150 metrów oraz do prowadzenia ognia nękającego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że używali KBKS-ó a najwięcej w powstaniu warszawskim snajper był trudny do zlokalizowania z powodu małego huku wystrzału, (a celność tej broni jest zadziwiająca ze 100 m można trafić w pudełko od zapałek ) strzał w głowę z małej odległości prawie zawsze skuteczny(oczywiście .22 long rifle czyli popularny KBKS).
Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem czy one takie celne.Wielokrotnie strzelałem z Kbks-ów i wyniki były , no co najmniej słabe.Z 40 metrów trafiałem w tarcze , ale skupienie było zupełnie przypadkowe.Na swoje usprawiedliwienie dodam że z broni bojowej wyniki miałem bardzo przyzwoite,więc może to wina tych egzemplarzy których używałem , bo ich wiek wynosił około 40 lat , a stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia....


Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę były używane KBKS-y na II WW przez snajperów niemieckich, nie mam zdjęcia tego przepisowego w systemie mauser i z lunetą (powiększenie 2,75x18) ale były takie bo sam widziałem znaleziony w Gdyni przez mojego kolegę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nawet zdjęcie tego karabinu w katalogu niemieckim Frankonia z roku1992. Jest tam opis po niemiecku niestety go nie rozumiem mogę natomiast przepisać to na post, niestety nie mam skanera a z kamerki internetowej to wychodzi lipa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to nabój kal.5,6mm short. Do dnia dzisiejszego jest stosowany w strzelectwie sportowym do tzw. pistoletów szybkostrzelnych - 5 sylwetek z 25metrów.
Uzywane są też w wielu egzemplarzach broni bojowej ze wzgledów oszczednościowych tzn. wynienna lufa i magazynek - mniejsze koszty szkolenia i strzelań ćwiczebnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem powstańcy w Warszawie strzelali do szkopów z KBKS-ów . Aktualnie na stanie Jednostek Specjalnych znajduje sie broń na amunicję 22lr bardzo dobrze wytłumiana. W Czeczenii dość popularna zabawka ale w klasie sportowej wyczynowej. A twój nabój short czyli nabój krótki, long to długi a wróblówka to poprostu gilza z małym pociskiem ołowianym z minimalną ilością ładunku miotającego. Ta nomenklatura obowiązywała przed wojną. Informacje z pierwszej ręki mój tata bawił się takimi zabawkami jak miał 12lat dostał jak to się wtedy mówiło flower za dobre wyniki w nauce. Praktyka przydała mu się w czasie II WŚ. Napsuł niemiaszkom juchy.:-{)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kiedyś resztę potrzebną do użycia tych maleństw
Razem z tym jeszcze kilka innych sprzętów 2-go wojennych.
Wyszła ze zrzutowiska i była w najlepszym stanie.Miałem wtedy 15 lat i to mi się najbardziej podobało.Pomimo że razem z tym wyszedł mg 34 wtedy myslałem że to złom ale teraz wiem że po małych zabigach by był idealny.Ale cóż z wiekiem nabiera się doświadczenia i ROZUMU!!!.A jeszcze jedno zrobiliśmy z tego karabinek snajperski lunetą była jedna część lornetki z podziałką do pomiaru kontów.Ale zabawa była przednia i celna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o pomoc w identyfikacji.
Naboje znalezione w miejscu walk z 1939 (niemcy - polska) i 1915 roku (niemcy - rosja).
Jest to zadziwiająco mały kaliber, jak dla mnie, i bardzo jestem ciekaw do czego te maleństwa pasują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie