Skocz do zawartości
  • 0

Stara pieczęć .


Etam

Pytanie

Znalazłem ją i niewiem co to takiego.Chyba jest to pieczęć,wielkość referentki (takiej jak w armi )21mm.Wśrodku jast baranek.byk? a wokoło napis po łacinie .Pewnie będzie to niezła zagadka.Jeśli jest wśród Was jakiś specjalista w tej dziedzinie to mogę ją nawet wysłać do identyfikacji.Dodam że znalazłem ja w okolicy nieistniejącego kościoła.Pozdrawiam Etam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem ją i niewiem co to takiego.Chyba jest to pieczęć,wielkość referentki (takiej jak w armi )21mm.Wśrodku jast baranek.byk? a wokoło napis po łacinie .Pewnie będzie to niezła zagadka.Jeśli jest wśród Was jakiś specjalista w tej dziedzinie to mogę ją nawet wysłać do identyfikacji.Dodam że znalazłem ja w okolicy nieistniejącego kościoła.Pozdrawiam Etam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Etam. Twoja pieczęć może być to pieczeć herbowa rodu posługującego sie herbem junosza. poniewaz zawiera figure chyba- baranka. Jest bość stara chyba ok.XIII-XIVw. pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieczęć pochodzi z XIII - XIV w. i należała do kogoś możnego. Nie sądzę aby była z ołowiu i jest to rodzaj stempla do odciskania pieczęci w laku lub wosku. Widnieje na niej zapewne imię właściciela i jego znak. W Wielkiej Brytanii tego typu pieczęć na rynku kolekcjonerskim jest warta ok. 100 funtów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ołowiane pieczęcie to bulle.
Nie znam się na średniowieczu, ale niedawno była akcja z bullą znalezioną na Ostrowie Lednickim, która miała być pieczęcią Bolesława Chrobrego.
Sprawę badali poznańscy archeologowie Małgorzata i Mirosław Andrałojć. Pisała o tym Gazeta Wyborcza w Dużym Formacie na początku 2003.
Jeżeli znalazłeś coś z epoki pierwszych Piastów, będziesz sławny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hakas, dla mnie Ciołek, troche intuicyjnie ale... baran Junoszy miałby łeb podniesiony wyżej i lżejszą sylwetkę, a wół Ciołka ma cięższą posturę, jak na pieczęci. Wyczytałem, że najstarsze znane pieczęcie przedstawiające ten herb pochodzą z końca XIV wieku. Najbardziej rozpowszechnił się na ziemi inowrocławskiej, kaliskiej, poznańskiej i sandomierskiej. unia horodelska przeniosła herb na Litwę.
Pozdrawiam
PS materiał to może jakiś stop cyny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie