Skocz do zawartości

Zaginiona Pantera...


Gość Witek Cisłak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Trzeba trochę podgrzać" temat, co by nam nie ostygł ;-)
Do rzeczy:
1. Obejrzałem dokładnie zdjęcia i wg mnie wóz do przewożenia lufy jest identyczny z polskimi. Pozostałych wozów nie podejmuję się ocenić z braku odpowiednich zdjęć przedwojennych.
2. Na pewno są trzy zestawy. Ale czy tylko? Zwróćcie uwagę na pierwsze zdjęcie, na którym jest jeszcze luźny" tylny wózek od przewożenia łoża. Nie widać go na innych zdjęciach (albo moja wyobraźnia szwankuje).
3. Przy wspomnianym wózku, także przy innych wozach (a nawet luzem) są przy kołach nałożone takie dziwne obręcze. Co to za koncept? Rozumiem, że chodziło o zmniejszenie nacisku. Ale jak mocowano te obręcze? Młotem na wcisk? Co ciekawe mają one na obwodzie szereg otworów. Do czego? I to (obok opon) jest kolejna różnica, choć być może wynika jedynie z mojej niewiedzy.

Pzdr,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa sie i wyjaśnia, i komplikuje...

Okazało się, że ta miejscowość, w pobliżu której je znaleziono, była faktycznie miejscem składowania polskich 22 cm, ale, co ciekawsze, również niektórych elementów zestawów jugosławiańskich 22 cm !!!!

Tak wiec Niemcy ukompletowali baterię z naszych, używajac elementów jugosłowiańskich jako dodatkowych / części zamiennych etc.

Niemniej, sprawą powinno się zainteresować jakiś polskie muzeum (najlepiej, MWP)i odpowiednie instytucje. Takie cudeńka" nie trafiają się co dzień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to juz wiem o czym mowimy - przed chwila otworzyly mi sie wszystkie zdjecia podwozi do Skody z cytowanej witryny . Tu pytanie do bieglych komputerowo - ostatnio dosc czesto mam kwadraciki z krzyzykiem zamiast foto,albo zapisuja sie jako bmp bez nazwy (to jak raz zadne zmartwienie), albo, gdy w pdf, to akrobat nie startuje i moge otworzyc dopiero po zapisaniu na HD, otwierajac akrobata na piechote. Niech sie jaki guru odezwie na maila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi - nic nowego nie dodam.Moi znajomi byli duzo dalej na polnoc i stamtad pochodza ich znaleziska.Za rok jada tam znow, bo ponoc wiele zostalo...Jak zobacze zdjecia, to opisze co widzialem.
Rozlaczam sie - pora zrobic zwrot i odplynac na otwarte wody na noc.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pogrzebałeś tym zdjęciem nadzieje wielu ;-)
Podwozie takie same (z dokładnością do opon", których nie widać). Lufa na pewno nie jest naszego moździerza - przede wszystkim znacznie dłuższa. No i jeden istotny detal - przy holu postawione są takie same obręcze jak te przy zatopionych wozach, a których nigdy nie widziałem przy polskich.

Pzdr,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa za dluga i kaliber mniejszy, choc to moze byc zludzenie spowodowane dlugoscia lufy.Sam nie wiem, co to moze byc...Lufa od 21cm M(orser) 18 ?Ale one mialy zdaje sie inny zamek.Nie mam zadnego zdjecia 21cm K39, ale ona miala lufe 9.5 metra dluga, wiec chyba jeszcze dluzsza niz ta na tym zdjeciu.Ale to chyba musi byc jednak ta Skoda K39.Zdjecie bylo zrobione jak na moj gust gdzies na Slowacji.
CZemu ja jeszcze nie kupilem tej ksiazki Prasil'a...
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Jotes,
Ta w tle to 220mm.A ta z przodu to moze byc ex-jugoslowianska 150 mm M28 Skody.Mam tylko jedne bardzo marnej jakosci zdjecie, wiec ciezko mi wyrokowac.Moim zdaniem kaliber za maly i lufa niedostatecznie dluga by mogla byc od 21cm K39(one mialy 9530 mm dlugosci, a M28 7025 mm).
220mm tez raczej jugoslowianska.Wiec pewnie to jednak nie Tomaszow...
Pozdrowienia
K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie