Skocz do zawartości

Polski rower wojskowy z 1939 roku


Gość marek123 nie zalogowany

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji na temat polskich rowerow wojskowych używanych w 1939 roku.Aktualnie jestem szczęśliwym posiadaczem roweru marki Kamiński na którym zachowało się ok.80% zielonej polskiej farby.To tyle brakuje paró części i nie mam zkąd wziąść materiałów moze jakieś strony www.......
Pomóżcie a może uda mi się go uruchomić na rekonstrukcjie nad Bzurą:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

nie wiem, czy mielismy juz kontakt ( jesli jestes Markiem z Gdanska, ktory pisal do mnie w sprawie wymiarow roweru do dioramy to tak). jesli jednak nie mielismy przyjemnosci to przejrzyj moja strone www.starerowery.republika.pl . jest tam troche informacji o PWU typ XX. reszta ewentualnie na prv.

pozdrawiam
th.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemna strona !
Ale patrząc na strone o polskich rowerach pominąłeś fabrykę OTTELO z Ostrowa wlkp. Nie z nam się na rowerach ale kolega który zbiera takie cacka mówił że to polska przedwojenna firma!
Jeśli cię to interesuje znalazłem na złomie 5 szyldów reklamowych tej firmy ,moge ci je sprzedać jeśli chcesz!!
Jescze pogadamy
Pozdrawiam!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat temu widziałem w Tomaszowie Lubelskim lub Bełżcu starszego gentelmana, który dosiadał wojskowy rower marki Łucznik.
Na pytanie skąd ma to zadbane cudo, odpowiedział, że rower otrzymał w 39 będąc w wojsku i na tym rowerze wrócił do domu. W okresie okupacji schował i wyjął go ze skrytki w 46 i jak gop widziałem w 94 cały czas na nim jeździł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.
milo mi, ze temat zaskoczyl. juz kiedys wrzucalem cos o rowerach WP na forum.
jak wiecie w sklad koncernu PWU wchodzily FK w Warszawie, FB w Radomiu, FA (w Skarzysku?) i Fabryka Sprawdzianow (w Warszawie?)- jeszcze jakas fabryka?. Rowery maja bicia FB, wnosze wiec, ze wytwarzano jes w Radomiu. faktycznie jest tak, ze Lucznik" byl marka handlowa wykorzystywana do produktow cywilnych koncernu (rowery, maszyny do pisania). narzedzia do obrabiarek sprzedawano jednak pod marka PWU - FS.

rower przeznaczony dla wojska i zatwierdzony w 1935 roku nosil nazwe Typ XX. identyczny z nim byl Typ XXI , ktory zamiast oksydowania mial normalne chromy. poza tym konstrukcja ta sama. rowery typu XX mozna zobaczyc na trwajacej wlasnie w lazienkach w Warszawie wystawie. sa pokombinowane ale sa.

co do Otello i wielu innych marek - strona ciagle sie rozbudowuje i z czasem pojawiaja sie na niej kolejne materialy. w spisie i papierach mam ponad 80 firm. sukcesywnie to wklepie...

pozdrawiam
th.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower Łucznik wyglądał dokładnie jak na zdjęciu. Posiadał uchwyt na karabin. W kwestii pozyskania roweru nie mogę pomóc, byłem wtedy na rowerowym obozie wędrownym i w przerwie podczas wędrówki rozmawialiśmy z właścicielem roweru. Właściciel był dziadkiem, miał ponad 80 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie uchwytow na karabin - byly dwa. jeden mocowany na rurze podsiodlowej ramy roweru sluzyl do podparcia kolby karabinu. drugi mocowany do sztycy kierownicy podpieral loze karabinu.
uchytow tych nie spotkalem w innych polskich rowerach przedwojennych. sa za to w katalogu czesci PWU typ XX. stad wnosze, ze byly charakterystycznym wyposazeniem tego wlasnie modelu.

pozdrawiam
th.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pasjonatów starych rowerów!
Macie może jakieś info o niemieckich rowerach wojskowych z początku wojny?
Chciałbym kiedyś to odtwarzać, ale puki co brakuje zdjęc, dokumentów i wszelkich informacji...

Pozdrawiam
Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

niemczyzna nie jest moja specjalnoscia ale widzialem swego czasu ladnego Steyera - Waffenrad'a. od tego w linku roznil sie oksyda w miejsce chromu.byl z 1938 roku. http://www.upaway.at/upaway/waffenrad_1.htm . wydaje sie, ze ten w linku jest nieco starszy. o wojskowych rowerach steyera jest tez ksiazka, dostepna w amazonie http://www.amazon.de/exec/obidos/ASIN/3900310831/welcometosamm-21/028-8467004-4257305 .

wiem, ze Niemcy uzywali, podobnie jak Polacy, takze rowerow cywilnych.

poki co mam takie foto jak obok widac.

pozdrawiam
th.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 10 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie