Jump to content

Tosiek16

Forum members
  • Posts

    9
  • Joined

  • Last visited

Tosiek16's Achievements

0

Reputation

  1. Jakoś widocznie umknął w natłoku , poniżej biogram Stefan de Latour (ur. 2 sierpnia 1862 w Nieborowie, zm. 9 listopada 1923 w Toruniu) – generał major Armii Imperium Rosyjskiego, generał brygady Wojska Polskiego. Urodził się 2 sierpnia 1862 w Nieborowie, w rodzinie Juliana, naruszyciela szkoły elementarnej, i Heleny z Chmieleskich. 24 lipca 1880 roku rozpoczął służbę w armii rosyjskiej. Cztery lata później, po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Junkrów Piechoty, przydzielony został do 59 Lubelskiego pułku piechoty. W jednostce tej dowodził kompanią i batalionem oraz awansował na pułkownika. Walczył na wojnie rosyjsko-japońskiej oraz I wojnie światowej. W czasie tego drugiego konfliktu zbrojnego kolejno dowodził 246 Bachczysarajskim pułkiem piechoty 62 Dywizji Piechoty, brygadą 65 Dywizji Piechoty (od 13 listopada 1915 roku), brygadą 73 Dywizji Piechoty (od lata 1916 roku) i 60 Dywizją Piechoty (od 22 maja 1917 roku). Od grudnia 1917 roku pełnił służbę w III Korpusie Polskim w Rosji. W dniach 24-25 lipca 1920 dowodził 1 Dywizją Litewsko-Białoruską w czasie bitwy pod Rosią[. 15 września 1920 roku został przyjęty do Wojska Polskiego, z zatwierdzeniem posiadanego stopnia generała podporucznika, i przeniesiony do dyspozycji Naczelnego Wodza. Następnie dowodził II Brygadą 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej, XIX Brygadą Piechoty, Obozem Warownym „Równe” i Centrum Wyszkolenia 2 Armii. 25 września 1921 roku wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy Okręgu Korpusu Nr I w Warszawie. W styczniu 1923 roku objął dowództwo Okręgu Korpusu Nr VIII w Toruniu. Zmarł 9 listopada 1923 roku w Toruniu. Pochowany 12 listopada 1923 roku na cmentarzu garnizonowym w Toruniu. Stefan de Latour był żonaty z Hipolitą Zaftyrzec, z którą miał dwoje dzieci: Marię (ur. 1904) i Kazimierza (ur. 8 marca 1905), kapitana artylerii Wojska Polskiego. Awanse chorąży (Прапорщик) ze starszeństwem z dniem 5 lipca 1884 podporucznik (Подпоручик) ze starszeństwem z dniem 30 sierpnia 1884 porucznik (Поручик) ze starszeństwem z dniem 30 sierpnia 1888 sztabskapitan (Штабс-капитан) ze starszeństwem z dniem 15 marca 1898 kapitan (Капитан) ze starszeństwem z dniem 6 maja 1900 podpułkownik (Подполковник) ze starszeństwem z dniem 24 lutego 1905 pułkownik (Полковник) ze starszeństwem z dniem 6 grudnia 1910 generał brygady (Генерал-майор) ze starszeństwem z dniem 1 marca 1915 generał brygady - zweryfikowany 3 maja 1922 ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 i 4. lokatą w korpusie generałów Ordery i odznaczenia Order Virtuti Militari V klasy (1922) Krzyż Walecznych (dwukrotnie, po raz pierwszy w 1921) Order Świętej Anny II Klasy z Mieczami i Kokardą (1912, Rosja) Order Świętej Anny III Klasy z Mieczami i Kokardą (1906, Rosja) Order Świętej Anny IV Klasy z napisem „ZA MĘSTWO” (Rosja) Order Świętego Stanisława I Klasy z Mieczami (Rosja) Order Świętego Stanisława II Klasy (1908, Rosja) Order Świętego Stanisława III Klasy (Rosja) Order Świętego Włodzimierza III Klasy z Mieczami (Rosja) Order Świętego Włodzimierza IV Klasy z Mieczami i Kokardą (1908, Rosja) Order Świętego Jerzego IV Klasy (25 marca 1915, Rosja) Order Legii Honorowej IV klasy (1923, Francja)
  2. Przede wszystkim , to przepraszam kolegę "formoza58" , że mu się tak wcinam nie alfabetycznie !!! Wczoraj wieczorem przeglądałem moich parę zdjęć oraz cały ten temat (a raczej dwa !!!) i stwierdziłem ,że na literę L nie pojawił się gen. Stefan de Latour. Ponieważ znalazłem prezentowane poniżej zdjęcie wraz z opisem, poddaję je pod dyskusję , a ja tylko stwierdzam ,że gen. Józef Latour charakteryzował się bujną brodą , której na zdjęciu nie widać !!!
  3. Dekoracja orderami VM - 1920, liczne grono generałów (aktualnych i późniejszych) Pierwszy z lewej - gen. Berbecki, drugi z lewej - płk Scaewola-Wieczorkiewicz, trzeci z lewej - ppłk Bończa-Uzdowski, czwarty z lewej - kpt. Miller Pierwszy z prawej gen. Śmigły-Rydz a w środku raczej wiadomo kto
  4. Generałowie Ryś-Trojanowski i Krok-Paszkowski na święcie pułkowym 78pp -1934
  5. Gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz na pogrzebie gen. Chmurowicza - Kraków 1965
  6. Kilka zdjęć gen. Jana Chmurowicza 1. w pełnej gali 2. po objęciu 15 DP z poprzednikiem gen. W. Thommee i sztabem 3. z wizytą u Edwarda 4. uroczystość w Starej Wsi 1938
  7. 5. tytularny gen. brygady Stanisław Niklas ur. 1.05.1864 w Gawłuszowicach pow. mielecki, wychowanek i absolwent ck. Korpusu Kadetów w Krakowie-Łobzowie i prawdopodobnie w Karlstadt (obecnie -Karlovac). Niestety nie ma zbyt wielu materiałów na temat jego kariery w ck. armii, jest tylko jego ostatnia funkcja - oficer łącznikowy d/s gospodarczych przy Namiestnictwie Galicji we Lwowie. W Wojsku Polskim od 1.11.1918 w stopniu podpułkownika jako szef sekcji ekonomicznej lustracji , 28.08.1920 mianowany pułkownikiem Korpusu Kontrolerów i przydzielony do Oddziału IV Sztabu Ministerstwa Spraw Wojskowych, 31.12.1923 przeniesiony w stan spoczynku jako tytularny generał brygady. Po spensjonowaniu mieszkał w Krakowie i tam zmarł 11.09.1943 , pochowany na Cmentarzu Rakowickim m kwatera D, rząd wschodni , miejsce 10H. PS. Drugie zdjęcie to portret autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza
×
×
  • Create New...

Important Information