
anuka1
Użytkownik forum-
Zawartość
36 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
nigdy
Zawartość dodana przez anuka1
-
Nowe zdjęcia wz.34 - część III
temat odpowiedział anuka1 → na bodziu000000 → IIRP - Wojsko Polskie 1918-1939
Ciekawa fotka. WZ-34 81 Dywizjon Pancerny. Widoczny znak gryfa pomorskiego z tyłu pancerza. -
Na tej pocztówce jest 7TP.
-
Chyba tak i do tego jakby widoczny kamuflaż.
-
Dzięki za info przemope. Jakby jeszcze jakieś informacje co do tematu to będę bardzo wdzięczny. Ze zdjęć wychodzi że straty 81 dywizjonu pancernego w tych okolicach to pięć czołgów TK-3. Temat ciekawy bo chodzi o walki tylko w jednym dniu a straty wyniosły prawie połowę stanu czołgów TK-3 dywizjonu pancernego. Pozdrawiam.
-
Witam. Samochód pancerny WZ-34 z 8 batalionu pancernego po wywrotce na ćwiczeniach. Na tylnym pancerzu widoczne godło gryfa.
-
Jeszcze jedno zdjęcie tego samego czołga TK-3 zrobione z prawej strony.
-
Kolejna fotka tego samego czołgu TK-3
-
Następna fotka.
-
Witam. Wznawiam temat walk 81 dywizjonu pancernego 3 września 1939 roku. Trzy fotki przedstawiające zniszczony lub uszkodzony TK-3 podobno niedaleko Topolna. Charakterystyczna droga z białymi kamieniami i słupami po bokach. Zainteresowanych zapraszam do dyskusji.
-
Zdjęcia Renault FT-17 - cz.III
temat odpowiedział anuka1 → na bodziu000000 → IIRP - Wojsko Polskie 1918-1939
Ciekawostka. Stary typ kamuflażu- tzw.Japoński. -
Mateusztt zgadzam się. Okolice Brochowa i przepraw pod Witkowicami leżą na południe od Wyszogrodu oddzielonego od nich Wisłą. Wiec TK-3 należał do którejś z jednostek wystawionych przez 1 batalion pancerny z Poznania.Pozdrawiam.
-
Hmm. Tankietki TK-3 ze strzałą pochodzą z 1 batalionu pancernego z Poznania. Są na zdjęciach na świętach państwowych z Poznania. Wyszogród to teren działania chyba 91 dywizjonu pancernego Nowogródzkiej Brygady Kawalerii. Typ czołga ten sam, ale TK-3 dla brygady Nowogródzkiej wystawiał 4 batalion pancerny z Brześcia nad Bugiem. Ciekawe.
-
Ta sama co post wyżej. Pozdrawiam.
-
Historia pewnego pobojowiska...
temat odpowiedział anuka1 → na Mi.Der → IIRP - Wojsko Polskie 1918-1939
Odnośnie lokalizacji tego pobojowiska przeglądałem dzisiaj album Garnizon Poznański i jest w nim zdjęcie TK-3 na święcie 1 batalionu pancernego w Poznaniu właśnie z taką identyczna strzałą. Czyli moja koncepcja że to okolice Tomaszowa Lubelskiego nie zgadza się. W grę wchodzi więc chyba szlak 71 dywizjonu pancernego. Tylko skąd TK-S w tym miejscu. Jedyny jednostkami dysponującymi TK-S wchodzącymi w skład Armii Poznań to 31 kompania czołgów rozpoznawczych lub szwadron czołgów rozpoznawczych wchodzący w skład 62 dywizjonu pancernego. -
Następny TK-3 należący do 81 dywizjonu pancernego, stoi przy wale ziemnym nad Wisłą.
-
Odnośnie tematu TK-3 z 81 dywizjonu pancernego. Foto opisane Topolno. Z tylu widoczny jakiś budynek ,sam czołg jakby stał na jakimś niewysokim wzgórzu, uszkodzony tylny błotnik i wygięte koło napinające. Trafiony? Uszkodzony?
-
Wspomnienia mjr. Franciszka Szystowskiego są dostępne w monografii 8 batalionu pancernego napisanej przez Jana Tarczyńskiego i w książce Adama Zakrzewskiego Wspomnienia wrzesień 1939.
-
Sztandary Broni Pancernej II RP
temat odpowiedział anuka1 → na formoza58 → IIRP - Wojsko Polskie 1918-1939
Poczet sztandarowy 8 Batalionu Pancernego z Bydgoszczy. -
Do postu wyżej zdobyczna tankietka TK-3 z widoczną błyskawicą na pancerzu, pojazd należący prawdopodobnie do którejś z jednostek wystawionych przez 1 batalion pancerny z Poznania. Ciekawe jest również temat zezwoleń na malowanie oznakowań na pojazdach. Kto wydawał takie rozkazy i zezwolenia czy sama góra np dowództwo broni pancernych w uzgodnieniu z MSwojsk. czy była to wewnętrzna sprawa jednostki np. batalionu itp. Pozdrawiam.
-
Witam. Zdjęcie przedstawiające pancerniaków z 1 batalionu pancernego z Poznania na Zaolziu. Na bocznym pancerzu widoczny znak błyskawicy, błyskawica istnieje również na innych zdjęciach czołgów TK-3 należących do tego batalionu np. podczas defilady w Poznaniu w maju 1939 roku i na innych zdjęciach z Zaolzia znajdujących się w muzeum w Poznaniu. Taka sama błyskawica znajduję się również na samochodach pancernych WZ-34 wystawionych przez batalion dla Wielkopolskiej Brygady Kawalerii na czas akcji zajmowania Zaolzia a także zdobycznych w 1939. Możemy więc chyba przyjąć iż błyskawica to oznakowanie pojazdów wystawionych przez 1 batalion pancerny z Poznania na akcję Zaolziańską i oznakowania te pozostały aż do września 1939 roku i widzimy je na zdobycznych pojazdach. Gryf to oczywiście oznakowanie pojazdów pancernych 8 batalionu pancernego celowo nie piszę 81 dywizjonu pancernego gdyż gryf widoczny jest także na innych Tk-3 w miejscach nie mających nic wspólnego z walkami ani szlakiem 81 dywizjonu pancernego. Do odgadnięcia pozostaje jeszcze identyfikacja jednostki tankietek Tk-3 ze znakiem strzały na pancerzu i szwadronu śmierci" TK-S ze znakiem konika na biegunach.
-
Historia pewnego pobojowiska...
temat odpowiedział anuka1 → na Mi.Der → IIRP - Wojsko Polskie 1918-1939
Witam wszystkich. Chciałbym po przeczytaniu tego tematu zabrać głos w sprawie umiejscowienia tego pobojowiska. Wydaje mi się że są to okolice Tomaszowa Lubelskiego i sprzęt porzucony(zostawiony) po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Tankietki TK-3 ze strzałą mogą pochodzić ze szwadronu pancernego 11 dywizjonu pancernego mjr. Majewskiego który dołączył do Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej w czasie odwrotu na południe i brał udział w walkach brygady pod Tomaszowem. Samochód pancerny WZ-34 może pochodzić z jednego z dwóch wozów z 61 dywizjonu pancernego które zostały wcielona do dywizjonu pancernego mjr. Majewskiego. Jeden został uszkodzony wspomagając 11 dywizjon w czasie walki pod Seroczynem a drugi został porzucony pod Tomaszowem Lubelskim. Może to ten? Tekasy mogą oczywiście pochodzić z któregoś ze szwadronów WBPM gdyż posiadały one na stanie właśnie ten typ tankietek. Ale to tylko moje gdybanie. Pozdrawiam. -
Najbardziej chyba znane zdjęcie tej samej tankietki TK-3 co w ostatnim i przedostatnim poście wyżej.
-
Ta sama Tankietka TK-3 oglądana przez miejscowych Niemców.
-
Tankietka Tk-3 prawdopodobnie por. Welke która została trafiona gdy pojechał na ochotnika na rozpoznanie na prośbę płk.Zakrzewskiego. Por. Welke ciężko ranny zostaje uratowany przez swojego kierowcę, ppor. Martyszewskiego i motocyklistę. Z tego co wiem por. Welke zmarl póżniej w szpitalu. O tej tankietce pisze mjr.Szystowski w swych wspomnieniach, natomiast nie ma tam w ogóle wzmianki o TK-3 trafionym przez Schneider-Kostalskiego a to nie jest to samo zdarzenie.
-
Ta sama Tankietka juz z bialymi krzyzami stojaca na skraju tej samej drogi, fotka opisana przez Niemcow jako beute polnische panzer bei Bromberg.