Skocz do zawartości

Tomasz70

Użytkownik forum
  • Zawartość

    1 334
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    13

Ostatnia wygrana Tomasz70 w dniu 26 Sierpień 2024

Użytkownicy przyznają Tomasz70 punkty reputacji!

1 obserwujący

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Tomasz70's Achievements

45

Reputacja

  1. Niby tylko guzik, a jednak wspaniały kawałek naszej historii! I jego wartość historyczną (nie mylić z materialną) podnosi kontekst miejsca znalezienia. Jeśli to teren walk z Robotniczo-Chłopską Armią Czerwoną, to jest to naprawdę fajny, niewielki świadek historii.
  2. Grzegorzu, gdzie mi tam do Twojej wiedzy! Ale miło, że we mnie wierzysz! Ad rem - co do guzika, to obstawiam, że to mundurowy, ale po prostu ze wcześniejszego konfliktu. Pewnie zafiksowaleś się na IIWŚ, a wygląda na to że pochodzi jeszcze z I wojny światowej i sortów mundurowych, takich jak np. kurtka M1911/12 lub M1917. Mnóstwo ich trafiło do Wojska Polskiego i było używanych intensywnie w czasie wojny 1920 roku.
  3. O użyciu artylerii w tych walkach Powstania Wielkopolskiego wspomina się w tym tekście. Najprawdopodobniej była to właśnie amunicja szrapnelowa, z uwagi na zastosowanie przeciwko piechocie https://pw.ipn.gov.pl/pwi/historia/przebieg-walk-powstancz/walki-na-frontach-powst/8641,Walki-o-BABIMOST-I-KARGOWE-11-12-lutego-1919-r.html
  4. MonikaNJ dobrze prawi. To relikt guzika z herbem rzeczonego barona z Kapriory. https://www.lovecpokladu.cz/de/artefakte/fund/muj-totalne-nej-knofl-prumer-30mm-tloustka-3-mm-krasavec-urceni-necham-na-vas-kolegove-188624/
  5. Może to być też inny element damskiej garderoby
  6. Tak, jeśli na hełmie byłby wyraźnie wskazany numer kontraktu. Bez niego to można jedynie przypuszczać, że zrobiony między 1985 a 1989.
  7. Wtyczka telefoniczna. Takie były na przykład w starych centralkach telefonicznych, gdzie połączenia realizował operator, a nie automat.
  8. Numery kontraktów i daty w poniższym załączniku.
  9. Niemiecka być może, ale pierwszowojenna nie. Za mała pojemność. Raczej wygląda na IIWŚ Luftwaffe - argumenty za: brązowa skóra, zafiksowanie na stałe szlufki z tyłu, rozmiar na 30 naboi (po dwa ładowniki w kieszeni). Gdyby jeszcze skóra była groszkowana to na bank Luft.
  10. https://www.worthpoint.com/worthopedia/wwii-luftwaffe-parachute-bag-zieh-1843728479 Tu poglądowo, jak to wyglądało.
  11. Nie tylko US używało tego typu. Ten zatrzask jest akurat od wojennej, niemieckiej torby na spadochron Luftwaffe/ Fallschirmjagers. Po wojnie podobne rozwiązanie stosowano w ZSRR
  12. Tak, wczesne powojenne LWP.
  13. Mam taki sam, wykopany lata temu na pobojowisku z Powstania Styczniowego - zidentyfikowany jako cywilny z drugiej połowy XIX wieku.
  14. Wskazówka od zegara?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie