Jump to content

Romek_66

Forum members
 • Posts

  616
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by Romek_66

 1. - Władysław Tomasz Rak wygrzebał z ziemi sygnet złoty , wagi ok,5dkg , który sprzedał w 1939 r zegarmistrzowi p.Koneckiemu mającemu zakład przy ul.Sienkiewicza w Kielcach . Szukając dalej w miejscu znalezienia pierścienia ( w okolicy skrzyżowania drogi do Klasztoru z drogą leśną )natrafił na głęboki grób , kryjący szczątki kilku ludzi. Stan kości dowodzi, ze grób ten liczy 100-200 lat. Znaleziono w nim także mosiężne guziki znacznych rozmiarów , jednakże tak zniszczone przez rdzę , ze znaków nie odcyfrowano. Ostatnie większe poszukiwania czynił w latach 1925 -1937 ojciec mój , Marian Rak , jednak bez rezultatu .
 2. Samuel Lobster pracował kolejno jakoogrodnik, nauczyciel francuskiego i wreszcie leśniczy w dworze jeleniowskim , ożenił się i założył rodzinę . Przez sto lat szukamy miejsca , kt órym rzekomo ukryte mają być skarby carów . Tylko jeden z rodu , Fryderyk Ludwik Rak podobno uszczknoł nieco z tych kosztowności ,rozgrzeszając się tym , iż czyni to ,,pro publico bono ,,. Chodziło o wykupienie mego stryjecznego dziada , Wojciecha Raka z syberyjskiej katorgi . Było to w roku 1850 , od tego czasu : - Jan Alfons Rak ( 1869-1911 ) poświęcił 5 lat życia na prowadzenie poszukiwań.Mniemając , iż zawartość czterech ładownych wozów musi znajdować się w okolicy między kamienną statuą tzw. ,, Pątnika ,, koło Nowej Słupi , a Klasztorem Św. Krzyża, zbadał obszar ponad 20 hektarów. - Jakub Rak ( 1871-1917 ) leśniczy jeleniowski szukał w pobliżu klasztoru , po czym przez 5 lat zajmował się terenem polany położonej kilkaset metrów na północ. Do dzisiaj przechowuje kreślone jego ręką szkice tej polany podzielonej na kwadraty po 25 m każdy. - Wiktor Rak - geometra z zawodu , szukał na południe od Klasztoru , na terenie byłej szkółki leśnej. -Marian Rak - ekonom w 1922 roku odkrył w odległości 200m od drogi do Klasztoru , obok zarośniętego bajora dwa dobrze zachowane koła od wozu , szablę o bardzo szerokiej klindze i bliżej nie rozpoznane , zżarte przez rdzę fragmenty pistoletu lub karabinu .
 3. W Kunowie Samuel Lobster hojnie rzucając złotem zakupił kilka par koni , a u miejscowego proboszcza zmęczeni żołnierze znależli serdeczne i gościnne przyjęcie .Wypoczęci ruszyli w dalszą drogę . Kozacka ,, rozwiedka ,, zaskoczyła ich w głębokim wąwozie , po czym nie wskórawszy wiele wycofała się na Prewęcin . Zacinając konie pędzono w kierunku Waśniowa , stamtąd tylko dzień drogi do Łagowa , gdzie widziano niedawno Francuzów . Na kamienistej drodze zostają zabici i ranni . Chłopi dobijają rannych , ogołocą wszystkich z odzieży , a nadciągający od Iłży Rosjanie pochowają w jednym grobie . W Waśniowie postój ,wymiana koni i bójka tym razem w karczmie znajdującej się obok kościoła .Opuszczali wieś nocą , nie żałując koni rozumiejąc ( zbyt pózno )że w czterech nawet dobrze uzbrojonych żołnierzy nie upora się łatwo z tłumem wrogo nastawionych chłopów . W okolicy dzisiejszej Nowej Słupi szczęście opuściło ich ostatecznie . Przyjechali zaledwie godzinę po wymarszu silnego oddziału nieprzyjaciela. Rosjanie udali się traktem w kierunku południowym na Wólkę . Nie traci głowy , skręca swój wóz w stronę lasu ... i tu ginie ostatni ślad po moskiewskich skarbach . Jedno jest pewne : skarby moskiewskie nie dotarły do Francji : )
 4. Możliwe że na gołoborzu , ale rzecz ma się tak : ,, Nazywam się Wawrzyniec Rak .Nazwisko dość popularne , zwłaszcza w Lubelskiem . Dla uniknięcia ewentualnych nie ścisłości stwierdzam na wstępie , że nasz ród wywodzący się od Samuela Lobster nie posiada żadnych związków z innymi Rakami.Założyciel rodu w roku 1813 osiedlił się w Słupi,spolszczył swe nazwisko( Lobster w języku angielskim znaczy - rak )pojoł za żonę jedną z siedmiu córek leśniczego w Zamkowej Woli , pannę Maryę Piwowarczyk . Dalej następuje wyszczególnienie kolejnych członków rodziny , oraz opis ich zasług dla ojczyzny .Rzecz jednak dotyczy jednego z członków rodu - Samuela Lobstera , który jako ,, porucznik do osobistych poleceń,,służył w Wielkiej Armii Napoleona jako jeden z jego przybocznych oficerów i razem z wodzem odbtł kampanię Moskiewską . W Moskwie w obliczu widocznej klęski Wielkiej Armii , Samuel Lobster rzekomo na osobiste polecenie Cesarza zajął się wywiezieniem zdobytych skarbów .Skarb załadowany na cztery wozy ( sanie )każdy ciągniony przez sześć koni dotarł do Słupi. Pod Krzyżanowicami wybito resztę osłony składającej się z francuskich huzarów , którzy dla odwrócenia uwagi od umykającego konwoju rzucili się do desperackiej szarży na znaczne siły rosyjskie . Samuel Lobster zatrzymał się w Iłży na czas potrzebny do wymiany koni .Doszło do burdy z miejscowymi obywatelami upominającymi się o zapłatę za konie.W rezultacie zanim kolumna dotarła do Lubieni , wsi położonej 15 km na południe od miasteczka,wiedziano tam o zbyt pewnych siebie wojakach . Zawrócono konie na wschód i lasami po kilkudniowym kluczeniu zatrzymali się dopiero w Kunowie .-
 5. Witam kolegów ,kotlet odgrzany , ale myślę że będzie ciekawy ,historia skarbu napoleońskiego spod Moskwy , a tycząca Nowej Słupi i okolic ,- do lat 60-tych ubiegłego wieku nie odnaleziony , więc szansa istnieje : ) Gdzie jest skarb ?
 6. Klimat się ociepla , i takie wianki będą częściej się pojawiać , w mojej okolicy występują już modliszki , a od zeszłego roku zadomowiła się sowa włochatka , od kilku dni samczyk ,, śpiewa,,
 7. Te Kot , a co ty na to : http://fakty.interia.pl/galerie/kraj/zdjecie,iId,2458952,iAId,281643
 8. Zdrówka , Obfitych dołków , Radości z nowych znajdek ,oraz Wyrozumiałości ze strony ustawodawcy dla Wszystkich : Romek _ 66 życzy : )
 9. Smutne i tragiczne - po bitwie w mojej okolicy niemieccy żołnierze robili sobie zdjęcia z naszymi poległymi jakby byli na << safari << w Afryce.
 10. Ja tam chłop ze wsi , ale tak myślę ,że jaka kolwiek formacja powinna sama zasłużyć na swój symbol , a nie powielać inne . Chłopaki z AK -kotwicę okupili własną krwią , tak samo chłopcy od Ponurego - ,, Jeleń Świetokrzyskich Zgrupowań ,, AK , a WOT najpierw niech sie wykaże w akcjach jakich kolwiek , nie mówiac o bojowych aby zasłuzyc na swój symbol .
 11. Jak WOT ma bronić Świętokrzyskie przed ,, ruskimi ,, - to zaczynam się okopywać na okoliczność : )
 12. Może lepsze było by Pospolite Ruszenie , jak reszta nie daje rady ?
 13. A mnie sie wydaje że koncepcja słuszna i na czasie ,bo tak -dzikie bydle jakim jest dzik trudno podejść , co wiedzą mysliwi, czujne i zajadłe ,, kto zobaczy w lesie dzika, ten na drzewo szybko znika ,,tak samo jak przeciwnik na wojnie.Chłopaki w ramach walki z dzikiem mogą się przeszkolić w ramach taktyki w lesie , a mianowicie jak to podejść z mańki wroga cichcem , jak gada w miarę sprawnie zneutralizować , a w razie czego jak wykonać kontrolowany ( lub nie )odwrót ,same superlatywy : )
 14. Ponoć mamy demokrację i wolność słowa : )
 15. Ja pitole - szpiony na całego , kapować sąsiada toż to nie po bożemu -: ) kiedyś od tego byłi ORMO-wcy , - czyżby ,,nowo otwarta firma z tradycjami ? : )
 16. A , ja mam pytanie , bo ja chłop ze wsi i ogarnąc wszystkiego nie moge , albo nie czytam jak trzeba , ale dlaczego ten cały WOT to tylko na wschodzie , z innych stron jestesmy bespieczni ?
 17. Tak sobie myślę - szkoda mi chłopaków z WOT - bo mają chęć i zapał , ale brak możliwosci
 18. ćwiczenie na sucho jest niezbędne dla bezpieczeństwa - chyba ćwiczących ,;) -
 19. Ćwiczenie bez amo to normalna procedura - może i tak , ale z tego co pamietam z armii to najpierw była nauka o broni - rozbkładanie i składanie , następnie na pas taktyczny ze ślepakami coby się z hukiem oswoić , a potem strzelanie z ostrych , i nie było żadnego ,,ćwicznia z gościem na sucho ,, : )
 20. ,, Jeb , jeb , jeb - kontakt z przodu,,- rany , ale kabaret ; ) a nie prościej było wziąść chłopaków w kamasze ,a pózniej rezerwistów - ochotników przenieśc do WOT ? Chłopaki byli by przeszkoleni i jakoś ostrzelani , chociaż na poligonie , ale zawsze.
×
×
 • Create New...

Important Information