Skocz do zawartości
  • 0

Spinka XVIII w. - rubiny?


Paweł28

Pytanie

Jak zwykle przeszukiwałem pole bitwy wojny siedmioletniej i znalazłe TO. Wielkośc ok. 3 cm, wykonane chyba ze srebra, chociaż nie wiem bo się lekko kruszy. A wśrodku dwa małe krwistoczerwone kamyczki, oszlifowane. Czy ktoś ma jakies pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Niechcacy ;) jestem jubilerem, z fotki ciezko sie wyznac czy to rubiny, ale patrzac na kamienie to wydaje mi sie ze sa porysowane( szczegolnie lustro gornej fasety), a jezeli sa porysowane to znaczy ze to szklo(lub jak kto woli krysztal, moj przedmowca sie myli piszac ze nie szlifowano szkla lub krysztalu barwionego tlenkami matali).
Oprawiano tez kamienie takie jak rubiny w srebro, poniewaz nie bylo ogolnie dostepne (tak jak teraz, wydobywane i odzyskiwane z rudy miedzi-nie bylo technologi) bylo drozsze niz jest teraz.Swoja droga rubinki tej wielkosci nie sa drogie, z kopalni w Czechach piropy rubinu sa śmiesznie tanie wiec jest mozliwe ze to rubinki.Ten iżut" moze byc wykonany (patrzac na to ze sie kruszy) z miedzi(pozlacany) lub co ciekawe z żeliwa (byla to biżuteria tak zwana zastepcza" ale to juz dluzsza historia;))
Jak mozesz podeslij lepsze zdjecia na heruss@wp.pl najlepiej z przodu i z tylu tego cuda, moze cos wypatrze, ale nie obiecuje.Wole takie rzeczy badac organoleptycznie ;)
Pozdrowienia
Heruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle przeszukiwałem pole bitwy wojny siedmioletniej i znalazłe TO. Wielkośc ok. 3 cm, wykonane chyba ze srebra, chociaż nie wiem bo się lekko kruszy. A wśrodku dwa małe krwistoczerwone kamyczki, oszlifowane. Czy ktoś ma jakies pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po wyglądzie i rodzaju metalu z jakiego przedmiot jest zrobiony to raczej czerwone szkiełka ale lepiej może skonsultuj się z jubilerem :)
Tak w ogole to chyba rubinów w srebro nie oprawiano - za tani metal w stosunku do wartosci kamieni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie