Skocz do zawartości
  • 0

Co to jest?


Gość Krzysztof

Pytanie

Napisano
Mam Problem
W sierpniu wykopalem resztki pojazdu(prawdopodobnie czolg) ale mimo wielu przewertowanych ksiazek nie udalo mi sie ustalic jego nazwy. Czy na podstawie tych kilku rzeczy istnieje jakas szansa?

Serdecznie pozdrawiam:Kris


UwagaUwaga

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Mam Problem
W sierpniu wykopalem resztki pojazdu(prawdopodobnie czolg) ale mimo wielu przewertowanych ksiazek nie udalo mi sie ustalic jego nazwy. Czy na podstawie tych kilku rzeczy istnieje jakas szansa?

Serdecznie pozdrawiam:Kris


UwagaUwaga
Napisano
Przyjżałem się Stugowi w Finlandii, część jaka jest na zdjęciu po prawej stronie, znajdująca się nad kołami, służy jako ogranicznik, odbijacz, wahacza koła (chyba nazywa się to wahacz?). Jest ona przyczepiona do kadłuba, od spodu ma gumową nakładkę , działa to tak że przy zbytnim podejściu koła (i wahacza) do góry (na wybojach) ogranicza jego ruch do góry izapewne uszkodzenie mechaniczne. Przy innych kołach są tez, ale innego kształtu, jednak funkcja jest identyczna.
Napisano
Dokładnie tak, masz zupełną rację :-) Z tym amortyzatorem to się rozpędziłem, przy skrajnych kołach jest obok tego ogranicznika.

Pzdr,

jotes
Napisano
1. Po pierwsze, gratulacje.
2. Ustalić pewnie się uda, jest tu kilku speców od sprzętu pancernego ;-)
3. Do nich się nie zaliczam, ale ponieważ ktoś musi być pierwszy...
4. Niestety zdjęcie jest trochę źle zrobione. Większość elementów widocznych w centrum jest raczej mało przydatna do rozpoznania. Pancerkę zna się raczej od zewnątrz, a jeśli już od wewnątrz, to nie na tyle, aby ktoś był w stanie rozpoznać typ na podstawie jakiś obudów przekładni, pierścieni itp.
5. Najciekawsza jest pokrywa z przodu (niestety obcięta kadrem!) no i te dwie okrągłe z tyłu (równie dobrze mogą to być fragmenty obudowy jakiegoś podzespołu), no i przede wszystkim to coś w lewym górnym rogu, zwłaszcza jeśli to jakieś kółko z układu jezdnego (nic nie widać!).
5. Raczej możemy wyeliminować chyba polski sprzęt z '39. Tym bardziej jeśli znalazłeś to na ziemiach odzyskanych. Mam jeszcze kilka innych podejrzeń, ale na podstawie tego zdjęcia trudno je zweryfikować.

Na razie tyle,Kto następny?

jotes
Napisano
Wydaje mi się że można by dojść po szerokości tych czopów do gąsienic (???) po lewej przy kółku. Jeśli odpowiadały szer. gąsienic możnaby przynajmniej zawęzić krąg pojazdów do tych o określonej serokości.
Napisano
To niby kółko po lewej górnej stronie to nie jest magazynek do DPT??? bardzo podobne, czy jest puste w srodku??? fakt z tych fotek ciężko coś wyczytac, ale jak to magazyneko to jesteśmy w domu :))
Napisano
Dzieki za wszystkie sugestie.Wykopaliska dokonalem na przeleczy dukielskiej.Mieszkancy mowia ze byl to jakis czolg Niemiecki a magazynek zawieruszyl mi sie przypadkowo.
Napisano
Koncentruj się na T-34, a relacje tubylców przyjmuj z duzą dozą ostrozności (dla nich większość to panie a był jakis czolg ale czy niemiecki czy ruski to ja ni wim...").
Trudno sie im dziwić, w zawierusze tamtych dni nie było zbyt wielu pasjonatów cięzkiego sprzętu wśród mieszkanców wsi.
Napisano
Jeśli w górnym-lewym rogu są dwa sworznie gąsienic i był to T-34, to powinny mieć długość ok. 0,5 metra. Ja skłaniam się do Stug-a.
Wtedy będą 38 cm. A dlaczego tak?
Do żadnego ruskiego wozu nie pasują mi te drzwiczki na dole. Mogłyby to być połówki luków przedziału transmisyjnego Stug-a.
Ale póki co głowy sobie uciąć nie dam. Faktem jest, że reszty detali nie potrafię dopasować do Stug-a (na razie ;-).
A przy okazji, Krempna, piękne miejsce, szkoda, że mnie tam teraz nie ma.

Pozdro,

jotes
Napisano
dla mnie tez wyglada to na stuga, a te dwa male kolka na gorze na dekle od gasienic od podwozia panzerIV a tam na gorze to magazynek od pepeszy na nie dp
Napisano
Dolanczam jeszcze jedno zdjecie.Jest to dosc charakterystyczny element.STUG jest bardzo prawdopodobny.Stalowa klapa wyglada na jedna z tych ktore znajduja sie na jego przedniej czesci.Bardzo dziekuje za wszelka pomoc i mam nadzieje,ze jeszcze ktos z kolegow dolozy swojacegielke"mogącą pomoc w rozwiklaniu sprawy.
Pozdrawiam:Kris
Napisano
No to jesteśmy w domu! Dla upewnienia się, do Krzysztofa: część na nowym zdjęciu ma w stopce", po prawej stronie u góry dwa otwory? Ja tego nie widzę, ale jestem pewien :-)

Pozdro,

jotes
Napisano
Gratuluję identyfikacji. Klapka chyba jest ze stuga F do G, A-D miały klapkę na 3 śruby, ta jest na 4. Widać wyraźnie na fotkach str 176, 181 w StuG w akcji" A.Majewskiego.
Co to jest za część na osobnej force?
Napisano
Z tymi klapkami" to różne cuda kombinowali ;-). Ale jej kształt jest bardzo charakterystyczny, więc o pomyłce raczej nie może być mowy. Jedno co mi się nie podoba, to że na zdjęciu ten dekiel robi wyraźnie wklęsło/wypukłe wrażenie, a na zdjęciach wszędzie wydaje się płaski. Ale tak to już jest ze zdjęciami. Oczywiście zgadzam się, że będzie to StuG III, pewnie Ausf. F lub G. Co do tego elementu na nowym zdjęciu. Popatrz w okolice pierwsze i ostatniego koło jezdnego. Pz III i tym samym Stuga ma je pewnie amortyzowane, a ta część łączy jeden z teleskopów (?) z kadłubem. Technicznie może nie dokładnie tak, ale wiadomo o co chodzi.

Pozdrawiam,

jotes
Napisano
Jeszcze jedno. Jeśli autora tych zdjęć interesuje przeznaczenie pozostałych detali, to polecam wizytę w MWP w Warszawie. Jest tam taki Pz III, otwarty" od góry. Jeśli mu bebechy nie zgniły lub nie rozkradli, to pewnie jeszcze parę detali ze zdjęcia można będzie zidentyfikować.

jotes
Napisano
Na stronie 7(Majewski) nad pierwszym kolem jezdnym widac ten element dokladnie.A jakie mogl miec zadanie?
Napisano
Mysle,ze na ten temat wszystko zostalo powiedziane.Jestem bardzo mile zaskoczony iloscia i jakoscia udzielonych mi odpowiedzi.Bardzo Wam Wszystkim Dziekuje!!!
Pozdrawiam:Kris
Napisano
Wszystko na pewno jeszcze nie ;-)
Można przecież spróbować ustalić dokładnie co to była za maszyna (tzn. przynależność), napisać ciekawy artykuł do Odkrywcy" etc.
Możesz zaspokoić naszą ciekawość i ujawnić też parę szczegółów znaleziska. Wygląda na to, że większość części pochodzi z przedniej części wozu. Trafienie, remont, czy powolna rozbiórka przez miejscowych? Może są jeszcze jakieś fragmenty w stodołach? Napisz tyle ile wiesz lub możesz.

Pozdrawiam,

jotes
Napisano
Wydaje mi się, że ta łapa" z drugiego zdjęcia trzyma po prostu drugi, krótki amortyzator, ale nie jestem pewien, może ktoś inny wyjasni?

jotes
Napisano
Jotes"-masz racje.Mowic by mozna wiele.Przelecz Dukielska znam dosc dokladnie tzn.wiekszosc lasow,potokow no i oczywiscie transzei.Choc mieszkam w innym rejonie kraju(Slask)to od najmlodszych lat,a mam ich juz 38 spedzam tam kazde wakacje.Najpierw wystarczala sama saperka bo wszystko lezalo na wierzchu potem doszedl wykrywacz wojskowy a obecnie od kilku lat Smetek"W tamtym roku dostalem przypadkowa wiadomosc,ze na jednej z gor przy skarpie nad rzeka zaraz po wojnie stal czolg Niemiecki.No i sie zaczelo szukanie.Na pewnym odcinku wykopalem to co prezentuje zdjecie.Z relacji naocznych swiadkow wynika,ze zaloga uciekala w panice przed szturmujacymi wzgorze zolnierzami Rosyjskimi.Nie widzac innego wyjscia(brzeg jest zbyt stromy)porzucili dzialo szturmowe i rozpierzchli sie w panice.Mieszkaniec pamieta,ze stal on tak do polowy lat 50-tych,stopniowo rozkradany przez ludnosc.Pewnego dnia przyjechalo wojsko i palnik poszedl w ruch(straszne)Teren staralem sie przeczesac dosc starannie ale nie bede ukrywal,ze w tej sytuacji wiedzac co odkrylem apetyt na wakacje 2003 strasznie wzrasta.Sami wiecie ile rzeczy czlowiek przeszedl obok.No i tak ma sie historia pewnego STUGA"

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie