Skocz do zawartości
  • 0

Szabla


dago

Pytanie

Napisano

Był to mocno skorodowany wykopek z przed kilku lat (prace budowlane) z okolic Kielc. Jelec i kapturek stalowe, trzon rękojeści nie istniał (to co jest to moja produkcja), trzpień zakuty na kapturku. Głownia mocno zakrzywiona ze śladami ozdobnej grawerki na nasadzie. Według mnie to typ z okresu powstania kościuszkowskiego. Niestety nigdzie w literaturze nie znalazłem dokładnie takiego takiego egzemplarza. Może znawcy coś wyjaśnią.
Pozdrawiam

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam,
szable i cała reszta broni białej to raczej nie moja branża, ale znalazłem coś takiego jak to co przedstawia zamieszczone zdjęcie. W książeczce pt: Polskie szable bojowe" Stanisława Ledóchowskiego.
Podpis pod obrazkiem w książce brzmi:Pałasz oficerski kawalerii narodowej około 1790r", ponadto w książce Andrzeja Nadolskiego Polska broń biała" szabla taka określona jest jako kościuszkówka".
Mam nadzieję, że troche pomogłem.
pozdrawiam i niech wypowiedzą się znawcy:)
Jadzia
Napisano
witam, to znowu ja - laik broni białej:) na allegro.pl jest coś podobnego, opisane także jako Kościuszkówka.
http://allegro.pl/show_item.php?item=24813607
pozdrawiam
Jadzia
Napisano
Dzięki Jadzia, chodzi mi o to czy ktoś spotkał identyczny egzemplarz. Materiał z którego wykonano jelec i kapturek (stal) oraz prostota konstrukcji sugerowałyby jakąś bardziej masową produkcję.
Pozdrawiam
Napisano
No cóż Dago niestety wiecej nie jestem w stanie pomóc, ponieważ w sprawach broni białej jestem raczej laikiem.
Ale na forum na pewno jest ktoś kto wie cos na ten temat, wiec życzę powodzenia.
pozdrawiam
Jadzia
Napisano
Najprawdopodobniej jest to szabla kawalerii narodowej a jej prostaota wykonania i material wskazuje, ze byla to szabla prostego owarzysza". Ta z Allegro przypomina szable lekkiej kawalerii francuskiej z ok. 1800 r. co oczywiscie nie wyklucza, ze uzyta byla w powstaniu kosciuszkowskim.
Napisano
Nazwa kosciuszkowka" nie wiaze scisle typu szabli tak okreslanej z powstaniem kosciuszkowskim ale nazwano ja tak zapewne poniewaz Naczelnik byl czesto portretowany razem z szabla tego typu.
Jej historia siega jeszcze XVII stulecia, w czasie ktorego wystepuja jej pierwowzory. Ostatecznie uksztaltowala sie jednak w drugiej polowie XVIII w. Charakteryzuje ja zawsze kablak zalamany dwukrotnie pod katem prostym. Inna charakterystyczna jej cecha jest pozioma tarczka pod jelcem.
W koncu XVIII w. wyodrebnila sie forma kosciuszkowki o jelcu przechodzacym w zamkniety kablak ze stalowego plaskownika bez wyodrebnienia w forme tarczki - i to jest wlasnie Twoja szabla.
Gratuluje fantu!

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie