Skocz do zawartości
  • 0

Zapalnik czasowy - od czego?


Nanook1978

Pytanie

Witam. wczoraj znalazłem cos takiego. Nie znam sie na tych sprawach. Koleś jeden powiedział mi ze to zapalik z opóźniaczem czasowym do szarotki". Wiem ze to jakiś pocisk oblany ołowiem, ale to zapewne nazwa potoczna. Podziałka czasowa zaczyna sie od wlotu prochowego od 2 i kończy sie na 25. Zapalnik jest gwintowany na dole. U góry ma jakby dwa pokrętła + pokretło czasowe - chyba? Sugeruję ze to okres I wojny świat. Pytanie moje: czy to faktycznie okres I wojny świat?, jak nazywa się poprawnie model pocisku przy którym był ten zapalnik używany i w jakich celach wykorzystywano tego typu pociski?, co to za podziałka? (sekundy czy setne sekund?). Proszę o pomoc w identyfikacji. Z góry dziękuję i pozdrawiam. N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli to pierwsza wojna może to byc zapalnik od szrapnela. Ogólnie zapalniki na których ustawiało się czas palenia się ścieżki prochowej i tym samym detonacje pocisku używane były w szrapnelach i pociskach do dział przeciwlotniczych.

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie