Jump to content

Skarby z piwnicy i stodoły.


Recommended Posts

Cześć,

Dom przedwojenny - Sulechów 

Ostatnio odkryłem "ukryte" pomieszczenie w mojej piwnicy. Mam 2 zejścia do piwnicy z dworu i wewnętrzne w domu. Pod schodami wewnątrz domu natknąłem się na pomieszczenie z którego wykopałem: pełno butelek i buteleczek, starą odzież i żelazka - brak chwili na dalsze poszukiwania i swoją drogą zastanawiam się czy jest sens kopać głębiej - patrz fotki? Dodatkowo na ścianie w piwnicy skuwając tynk odkryłem inne ułożenie cegieł niż cała reszta - wywierciłem w spoinie na 40 cm wiertłem otwór i wprowadziłem kamerę ale dalej są cegły - co to może być ???

2. mam starą drewniana stodołę i dziś robiąc w niej porządek i szykując się pod zrobienie wylewki wybierałem ok 30 cm ziemi. Natknąłem się na całą mesę potłuczonego szkła - jak by szyby oraz klasycznie buteleczki butelki od piwa, garnki gliniane ( we fragmentach) i kilka rzeczy lepiej zachowanych - jak zdjęcia.  Najciekawsze jest to, że znalazłem 3 szt muszli - nad białą filiżanką.

 

Czy rzeczywiście uciekający Niemcy z zachodnich terenów chowali swoje rzeczy gdzie się da ? Na mojej działce z ziemi co chwila wychodzą fragmenty szkła, porcelany i talerzy. 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpeg

3.jpg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Jeśli pod posadzką masz potłuczone szkła, butelki, porcelanę czy wypaloną ceramikę to norma budowlana . Ja obecnie też przed wylewką ziemną jako podkład wysypuję przywiezione szyby okienne, butelki , słoiki , starą pouszkadzana porcelanę, , wszystko dodatkowo mocno tłukę i ubijam 10 kg młotem . Po co ??? , ano po to aby myszy i inne gryzonie nie przedostały się do piwnicy. Warstwa szkła i porcelany grubości 5 cm uniemożliwia gryzoniom jak się dostaną po podłogę w piwnicy przegryźć do betonu. Sama wylewka betonowa czasami nie wystarcza  gryzonie potrafią znaleźć pod posadzką słaby punkt i przegryźć się do pomieszczenia. Dlatego niektórzy dawniej jak mieli dostęp do sporej ilości pouszkadzanego szkła , butelek, porcelany to wykorzystywali jako warstwę do zabezpieczania podłóg oraz na zewnątrz ścian budynków poniżej warstwy ziemi. Takie obkopanie domu na głębokość metra i obsypanie go szkłem zabezpieczało dom przed gryzoniami które mogły znaleźć dziurę między cegłami do wnętrza domu.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Hej,
@Landszaft dziękuję za konkretne wyjaśnienie ! Mądrego to zawsze dobrze posłuchać ! 

@Orsza 3 zdjęcie to do kompletu tej wnęki pod schodami, 7 foto ścianki jeszcze nie sprawdziłem dokładnie - rozwierciłem 50 cm wiertłem (jak widać ślady) i spotykam na sport opór. Wprowadzając kamerę guzik widać :(

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information