Skocz do zawartości

Stary nóż z ziemi


antypiratto

Rekomendowane odpowiedzi

Wygrzebałem taki nożyk z mokrej ziemi. Pomysł taki by go skutecznie, eksperymentalnie oczyścić. Elektroliza? Chemia? Bez ,,obstukaj i pomaluj olejem,,;p

Chodzi mi o takie czyszczenie żeby było do ,,zera,, z widocznymi wrzerami w metal . Po tym konserwacja.

Jakie macie pomysły... linki ;)

20230206_143736.jpg

20230206_143731.jpg

20230206_143728.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekko opukaj z grubej rdzy, włóż do korytka z wodą, włóż kilka kawałków blachy cynkowej, np stary parapet, rynna, i dodaj wodorotlenku sodowego (np. granulki do udrażniania zlewów). Zostaw na 2 dni. Po tym czasie miękka szczotka na wiertarce i będziesz miał wyczyszczone

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owiń w folię aluminiową ( taką do pieczenia),wsadź do jakiegoś pojemnika,  zasyp kretem/ wodorotlenkiem sodu i zalej gorącą wodą. Tylko uważaj bo rekcja może być gwałtowna,

Edytowane przez predi888
  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6.02.2023 o 18:53, Kazik.S napisał:

autoliza, wymiany tlenków żelaza, nie uszkadza żelaza. Tak czyszczą artefakty w muzeum wojskowym w Poznaniu                     https://pokolorujto.pl/mandale/                                                  

Faktycznie, autoliza jest również skuteczną metodą czyszczenia starych artefaktów. Autoliza polega na umieszczeniu przediotu w specjalnym środku, który powoduje reakcję chemiczną, która usuwa rdzę i inne zanieczyszczenia. Wymiana tlenków żelaza jest częścią tego procesu i nie uszkadza metalu.

Edytowane przez JanWahlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Wszystko pięknie😉 tylko w jakim środku? 🤔

Zapewne jakaś przepis z miksturą magiczna z proporcjami istnieje. Na FB w grupie jest kilka metod. 

Chyba że zrobić jak Kazik.S napisał na początku

Edytowane przez antypiratto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Eksperyment nr.1 

Sposób: rozpuściłem 3 nakretki kreta w niecalym litrze wody, wrzuciłem pacjenta i dodałem kawałki cynkowej blachy

Obserwacje: z początku trochę pobuzowało

Efekt: po 2 dniach trochę zmiękło ale mizernie to wyszło, możliwe że błędy popełniłem jakieś

Eksperyment nr.2

Sposób: namoczonego pacjenta obsypałem kretem i zawinęłam w folie aluminiowe, póniej w tackę Alu grillową i całość znów w folie Alu, nakłułem całość w kilku miejscach, pojemnik, wrzątek 

Obserwacje: ostro zadymiło i zagotowało, folia Alu częściowo stąpiona, ostygnięte wypłukałem

Efekt: bardzo dobry po spotkaniu ze szczotką drucianą na wiertarce

Uwagi do eksperymentów??

Czym to zabezpieczyć żeby zostało jak jest??? 

 

20230220_143816.jpg

20230220_143833.jpg

Edytowane przez antypiratto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Słabo to wygląda, nie ma bąbelkow, nie ma dymu, ,,niczego nie ma,,.  Cynkowe blaszki są, temp. 20stopni w garażu jest, w wodzie jest, kret wsypany. Poprzednio też nic się nie działo. Coś ta autoliza słaba🤔. Zobacze za dwa dni 

Edytowane przez antypiratto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie