Skocz do zawartości

Krasna 1939 - czy zapora wodna została zniszczona ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pisze rozprawę doktorską z geografii  m.in. z obszaru rzeki Krasnej i samej miejscowości również.  Czy znają Państwo jakieś informacje o tym czy zapora wodna w Krasnej albo w innej miejscowości na tej rzece została zniszczona w trakcie tej bitwy z 1939 r., i skutkiem temu była jakaś powódź? Byłabym bardzo wdzięczna za jakieś informacje (źródła) bądź zdjęcia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Niestety tematem interesowałem się jedynie przypadkowo z racji powiązań rodzinnych .
Żadne informacje na temat ewentualnego zalewu do mnie nie dotarły .
Może spytam Osobę pochodzącą z Komorowa czyli obok .
Pokolenie które było świadkami tych wydarzeń już odeszło więc szanse na bliższe informacje są nikłe .
Ktoś na forum lub w necie wspominał o odnalezionych łuskach URa w tej okolicy może zebrał inne informacje .
Chyba jedynym pewnym rozwiązaniem jest pobranie rdzeni gruntu z odwiertów ???
Na aukcjach był zestaw ujęć kolumny pancernej która (jak wówczas sądziłem) poruszała się w kierunku Krasnej
oraz fotografia z okolic Mniowa .
Czy je zarchiwizowałem i odpowiednio opisałem ? sam jestem ciekaw. Kilka dysków na starych laptopach może coś przetrwało .
Pozdrawiam i życzę udanych poszukiwań .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Karolina_Phd stud napisał:

  Czy znają Państwo jakieś informacje o tym czy zapora wodna w Krasnej albo w innej miejscowości na tej rzece została zniszczona w trakcie tej bitwy z 1939 r., i skutkiem temu była jakaś powódź?  

Nie słyszałem, żeby coś takiego miało miejsce, a w temacie Krasnej 1939 siedzę mocno. 

Edytowane przez bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, przypomniało mi się. W maju 1939 roku przez Kielecczyznę przeszły ulewne deszcze, a niektóre rzeki wystąpiły z brzegów. Najbardziej znana jest rz. Kamienna w Skarżysku-Kamiennej - https://proskarzysko.pl/tego-dnia-16-05-1939-powodz-w-skarzysku/ no ale może i rz. Krasna coś wtedy nabroiła? W Krasnej i okolicy nie zniszczono celowo żadnej zapory na rzece i nie zrobiło tego zarówno WP jak i Niemcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie