Skocz do zawartości
  • 0

Mundury carskie


monikasw1

Pytanie

Witam,

Na pierwszym zdjęciu po prawej siedzi mój dziadek Jan Markiewicz, na drugim dziadek jest w pierwszym rzędzie, środkowy mężczyzna z trąbką na kolanach, był orkiestrantem.

Zdjęcia wykonane prawdopodobnie w latach 1909-1914, to w atelier wykonane w Biłgoraju, to z orkiestrą nie wiem gdzie.

Czy na podstawie tych mundurów da się cokolwiek ustalić? Dziadek ma na każdym zdjęciu inną czapkę ??, mężczyzna stojący na zdjęciu z atelier, chyba wyższy stopniem ?

najbardziej ciekawi mnie zdjęcie z atelier, o drugie już kiedyś pytałam na tym forum, ale zamieszczam je dla porównania.

Pozdrawiam

Monika

Dziadek Jan OD.jpg

Dziadek Jan ret.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tropiąc poszlaki, albowiem charakterystycznych szczegółów brak na fotografiach.

1. Biłgoraj

Był miastem garnizonowym, miastem w którym stacjonował 13-ty pułk kozaków dońskich. Nakrycia głowy widoczne na obu fotografiach (i te ciemne i te jasne) mogą być czapkami kozaków.

2. 13-ty pułk kozaków dońskich (13-й Донской казачий полк)

Był jednym z czterech pułków tworzących 1-szą Dywizję Kozaków Dońskich (1-я Донская казачья дивизия) z głównymi koszarami w Zamościu.

https://www.zamosciopedia.pl/index.php/kor-koz/item/3285-kozacy-donscy

3. Skrzyżowane armaty na pagonach

Skłaniają naturalnie do przypuszczenia, że Twój przodek służył w artylerii kozackiej.  W składzie ww. dywizji znajdowała się i jednostka artylerii. Był to 1-szy Dywizjon Kozaków Dońskich (1-й Донской казачий дивизион) również z siedzibą w Zamościu.

 

Edytowane przez Dennis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Serdecznie dziękuję! nie spodziewałam się tak wielu informacji.

Zapytam jeszcze o żołnierza, który stoi. Jest bardzo podobny do sąsiada dziadka, tylko, że sąsiad był 20 lat starszy. 

Na jego pagonach jest chyba wężyk środkiem, na górze gwiazdka i pasek w poprzek. Co to może oznaczać? inny pułk?

Być może razem grali w orkiestrze, bo inaczej nie wiem jak wytłumaczyć wspólne zdjęcie w mundurach. 

Ja się skłaniam, że zdjęcie w atelier zostało zrobione w 1910, przed wyjazdem na służbę do Władywostoku.

Jest jeszcze trzecie zdjęcie w/g mnie zrobione ok 1914, być może tuż przed wojną, dziadek Jan siedzi z prawej.

Pozostali żołnierze to zagadka, choć siedzący obok dziadka żołnierz znów bardzo przypomina tego samego sąsiada dziadka ...

Dziadek Jan atelier.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minutes ago, monikasw1 napisał:

Na jego pagonach jest chyba wężyk środkiem, na górze gwiazdka i pasek w poprzek. Co to może oznaczać? inny pułk?

Ciężko rozsądzić. Gwiazdka wg Ciebie może być też guzikiem pagonu.

Jeśli przyjąć iż jest to umundurowanie kozaka, to jego pagon jest tak samo ciemnego koloru. To wyklucza rangi wyższe a jedna belka sugeruje, że jest to żołnierz w randze "приказный".

https://forma-odezhda.com/encyclopedia/kazachi-zvaniya-chiny-pogony/

Ale jest też tam coś biegnące środkiem pagonu.

U Twego przodka na tym samym zdjęciu, duże zbliżenie pagonu też pokazuje jakieś linie - na prawo od skrzyżowanych armat. Jakaś nieczytelna "szifrowka".

 

Na fotografii orkiestry, środkowy muzyk w drugim rzędzie od góry obok armat na pagonie ma też coś widoczne. Kółko ew. fragment cyfry np. 9 lub coś zupełnie innego.

 

Natomiast interesująca jest dziś przedstawiona fotografia. Trzech dżentelmenów w kompletnie odmiennym umundurowaniu niż to jakie ma na sobie Twój dziadek.

Inne uniformy, buty, brak pasów etc. Mundury nie pierwszej świeżości.

Gdybym miał strzelać to rzekłbym, iż są to przedstawiciele armii austriackiej i/lub niemieckiej (obejrzałem kilka innych fotografii jeńców - w tym też studyjne). Może są to wzięci do niewoli lub dezerterzy z armii przeciwnej, prawdopodobnie Polacy.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fotografia, którą dziś dodałam spędza mi sen z oczu:) spotkałam się już z taką interpretacją, że trzej mężczyźni to jeńcy.

Jednak mam nadzieję, że dziadek nie fotografował się z jeńcami w atelier:) to zdjęcie bez wątpienia zostało zrobione też w Biłgoraju. Podoba mi się pomysł, że mogą to być dezerterzy z wojska austriackiego -  Polacy, których znał dziadek i stąd wspólne zdjęcie. Być może to zdjęcie zostało zrobione na początku wojny, wiem, że dziadek po bitwie pod Tannenbergiem dostał się do obozu, a jak wrócił do Biłgoraja to wyglądał na bardzo wychudzonego co widać na zdjęciu ślubnym z 1920. Dat na zdjęciach nie ma, więc możemy sobie pogdybać.

Czy "приказный" to taki żołnierz, który już odsłużył swoje i jest w rezerwie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 29.03.2022 o 16:44, Dennis napisał:

Natomiast interesująca jest dziś przedstawiona fotografia. Trzech dżentelmenów w kompletnie odmiennym umundurowaniu niż to jakie ma na sobie Twój dziadek.

Inne uniformy, buty, brak pasów etc. Mundury nie pierwszej świeżości.

Gdybym miał strzelać to rzekłbym, iż są to przedstawiciele armii austriackiej i/lub niemieckiej (obejrzałem kilka innych fotografii jeńców - w tym też studyjne). Może są to wzięci do niewoli lub dezerterzy z armii przeciwnej, prawdopodobnie Polacy.

Tak, masz rację, to są mundury austro-węgierskie sprzed albo z początku wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie