Jump to content

monikasw1

Forum members
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Władywostok kojarzył mi się do tej pory z wojną japońsko-rosyjską. Jeśli żołnierz trafił do Władywostoku w 1917 to w jakich okolicznościach było to możliwe? Dziadek opowiadał, że widział stosy trupów i ludzi w Moskwie, więc wydawałoby się, że w czasie rewolucji to widział.
 2. Tematu jak widać do końca nie ogarniam, ale bardzo dziękuję za cierpliwość i rzeczowe podsumowanie moich dotychczasowych dywagacji. Serdecznie pozdrawiam
 3. 17 Dywizja piechoty to już coś. W jej skład wchodził 66 Butyrski Pułk Piechoty ( Zamość). Skoro dziadek podlegał pod WKU Zamość to może był w tym pułku. Zdaję sobie sprawę, że to tylko poszlaki i domniemania. Szukałam Маркевич Иван i Ян, niestety nic konkretnego nie znalazłam. Według mnie dziadek należał do Guberni Lubelskiej, bo urodził się w Puszczy Solskiej koło Biłgoraja.
 4. Mój błąd polegał na tym, że wpisywałam car w Helsinkach po polsku.... jak się wpisze po rosyjsku jest więcej ciekawych zdjęć. Dzięki za linki. Teoretycznie Ryga nie jest wykluczona. Dziadek urodził się 28 stycznia 1889, mówi się w rodzinie, że poszedł do wojska jako nastolatek. Ale nawet, gdyby przyjąć, że został wcielony w w wieku 21 lat to byłoby to w lutym 1910. Nie wiem tylko jak połączyć to z tym, że dostał przydział do Władywostoku. Przez Rygę do Władywostoku to kolej transsyberyjska nie jechała. Ze zdjęć z Helsinek wynika, że caryca nie towarzyszyła mężowi. Wczoraj porównałam zdjęcie dziadka z trzema jeńcami ze ślubnym zdjęciem z 1920. Tło tych zdjęć jest to same ! Choć może brzmi to niewiarygodnie to zdjęcie dziadka z jeńcami i zdjęcie ślubne raczej zostały zrobione w Biłgoraju u tego samego fotografa . Mam jeszcze dwa zdjęcia z atelier w Biłgoraju - brata dziadka i jego żony na tym samym tle. Przez ostatnie trzy lata obejrzałam wiele podobnych zdjęć na takie tło zdjęć nie trafiłam. Wydaje mi się, że takie tło było przypisane do konkretnego atelier, zapewne było to dzieło miejscowego artysty. Jeśli zdjęcie dziadka z jeńcami zostało zrobione w Biłgoraju, prawdopodobnie ok 1915 to czy dałoby się ustalić jaki pułk stacjonował w okolicy? wysnuć jakąś jakąś hipotezę co do okoliczności zrobienia tego zdjęcia?
 5. Gdzie znajdę fotki z wizyty cara w Helsinkach w 1915?
 6. Znalazłam coś takiego na https://gwar.mil.ru/heroes/ , ale czy da się ustalić jakieś dane tego Jana Markiewicza?
 7. Śledzę pilnie dyskusję, ale jedyne co mogę zrobić to przytoczyć troszkę opowieści rodzinnych o zdjęciu orkiestry. Musimy pamiętać jednak, że dziadek Jan opowiedział o nim córce, córka synowi, a syn -70 letni, najstarszy wnuk Jana - mnie. Dopóki szukałam zdjęcia to wersja była taka, że na zdjęciu na pierwszym planie Car z Carycą tańczą na lodowisku, a w tle jest orkiestra. Jak odnalazłam kawałek zdjęcia to okazało się, że Cara tam nie ma i raczej nie było, nawet, gdy zdjęcie było całe. Wnuk zapiera się, że był podpis cyrylicą Helsinki i chyba coś jeszcze i teraz twierdzi, że raczej dziadek opowiadał o okolicznościach w jakich zrobione było zdjęcie, a na zdjęciu była tylko orkiestra. Dla mnie wciąż zagadką jest, kiedy zdjęcie zostało zrobione. W czasie wojny, czy przed 1914 rokiem. Bo jeśli przyjmiemy, że zdjęcie zostało wykonane w latach 1910-1914 to może wchodzą w grę inne pułki? Czy w czasie wojny Car podróżował jeszcze do Helsinek? szukałam takich informacji, ale twardych dowodów nie znalazłam. To zdjęcie nawet po II wojnie światowej było w dobrym stanie, wisiało długo w ramce na ścianie. Wydaje mi się, że gdyby dziadek woził to zdjęcie w czasie I wojny ze sobą to ono bardzo by ucierpiało, zakładam, ze wtedy nie było ramce tylko na tekturce. Dlatego wciąż chodzi mi po głowie taka wersja, że dziadek był w tych Helsinkach w latach 1910-1914 i zdążył zostawić to zdjęcie w rodzinnym domu przed wojną. Wciąż mam nadzieję, że uda się wytypować pułk, w którym służył dziadek Jan. Może ten Władywostok jest jakąż wskazówką? ktoś z rodziny pamięta, że dziadek mówił o Kamczatce.
 8. Na zdjęciu z orkiestrą jest 16 żołnierzy i wydaje się, że naramienniki mają różne, tzn. nie na wszystkich widać cyfrę 9 lub coś podobnego. Czy należy przyjąć, że są to żołnierze z tego samego pułku, czy jest możliwe, że są z różnych pułków ? Akurat u mojego dziadka w pierwszym rzędzie na naramienniku jest coś niewyraźnego, raczej nie przypomina cyfry 9 ( choć może tak wyszła na zdjęciu), a zamiast skrzyżowanych karabinów jest guzik- ten naramiennik jest na drugim zdjęciu w poprzednim moim poście. Podsyłam jeszcze całe zdjęcie po retuszu, może fachowe oko wypatrzy jeszcze coś przydatnego do identyfikacji.
 9. Zrobiłam retusz zdjęcia z orkiestrą i na naramiennikach coś widać. Da się coś z tego ustalić?
 10. W Archiwum Wojskowym w Rembertowie byłam i po nazwisku szukając nic nie znalazłam. Zapytam jeszcze, czy zachowały się jakieś dokumenty z Komendy z Zamościa. W Archiwum w Lublinie są księgi ze spisem poborowych z Guberni Lubelskiej. Przejrzałam od roku 1900-1914, ale na nazwisko dziadka nie trafiłam. Znalazłam nazwiska osób z innych wsi wokół Biłgoraja. Być może popełniam jakiś błąd tak jak z tym Zamościem. Mój dziadek urodził się w 1889, więc uznałam, że powinien powołanie do wojska dostać w 1910 jak miał 21 lat, ale w księdze 1909/1910 nie ma go. Z lat 1900-1914 brakuje tylko księgi z 1912, ale wydaje się, że to już za późno, w akcie rozpaczy przejrzałam wszystkie. W rodzinie krąży jednak opowieść, że dziadek został oddany do wojska jak miał kilkanaście lat, tam ktoś zauważył, że ma słuch i tak trafił do orkiestry wojskowej. Czy to możliwe, żeby został szeregowym żołnierzem jako nastolatek? Wszyscy w rodzinie zgodnie twierdzą, że dostał powołanie do Władywostoku, ale nie wiadomo w którym roku. Pozdrawiam Monika
 11. Bardzo dziękuję za oświecenie mnie:) Już wiem, że w Zamościu dziadek nie mieszkał. Czy jest szansa, że zachowały się dokumenty z tej Powiatowej Komendy Uzupełnień ? Czy w spisach rezerwistów mogą być informacje o tym, gdzie służył rezerwista?
 12. A może ktoś podpowie jak rozumieć taki zapis? Księga meldunkowa z 1932 roku z Puszczy Solskiej koło Biłgoraja. Pozdrawiam Monika
 13. Dziękuję za upomnienie. Oczywiście zapamiętuję - naramienniki. Pozdrawiam
 14. Moje pytania świadczą o tym, że kompletnie nie mam pojęcia o realiach wojennych, ale dzięki Tobie Edmundo zaczynam więcej rozumieć. Bardzo dziękuję za oświecenie mnie w kwestii mundurów. Właściwie wiedziałam, że dziadek był szeregowcem, ale na pagonach, tak jak na mundurach się kompletnie nie znam, więc dzięki za wyjaśnienie. Mam zdjęcie z księgi meldunkowej z 1932 roku z Puszczy Solskiej( rodzinna wieś dziadka), które świadczy, że dziadek jako szeregowiec mieszkał w Zamościu, ale nie udało się mi ustalić w, którym roku. Czy słusznie myślę, że mógł służyć w Garnizonie Zamojskim ? W 1919 wrócił do swojej wsi. Pozdrawiam Monika
×
×
 • Create New...

Important Information