Skocz do zawartości

Znalazł biżuterię z epoki brązu. "Myślałem, że to wyrzucony przez kogoś złom"


Rekomendowane odpowiedzi

Mężczyzna w lesie pod Göteborgiem na południowym zachodzie Szwecji przygotowywał trasę biegu, kiedy natknął się na nietypowe znalezisko. To liczące około 2,5 tysiąca lat elementy biżuterii - ocenili badacze. - Zbiór jest w znakomitym stanie - podkreślił archeolog Mats Hellgren.

- Myślałem, że to wyrzucony przez kogoś złom, ale nie przypuszczałem, że jest aż tak stary - stwierdził Tomas Karlsson, który na znalezisko natrafił nieopodal miejscowości Alingsas. To około 50 kilometrów na północny wschód od Göteborga.

Przedmioty wystawały z ziemi obok głazów, prawdopodobnie zostały wykopane przez zwierzęta.

Składający się z 50 elementów, między innymi naszyjników, spinek oraz ozdób na stopy skarb zaprezentowano na konferencji prasowej zorganizowanej przez region Vaestergoetaland. - Zbiór jest w znakomitym stanie - zauważył archeolog Mats Hellgren.

Wiek znaleziska szacowany jest na około 2,5 tysiąca lat. Datuje się je na okres pomiędzy 750 a 500 rokiem przed naszą erą.

Mogły należeć do zamożnej kobiety i zostać złożone po pogrzebie

Inny ekspert profesor Johan Ling podkreślił, że większość przedmiotów należała do kobiety lub kobiet o wysokim statusie społecznym. Według jednej z hipotez ozdoby mogły zostać złożone po pogrzebie nieopodal miejsca pochówku, aby mogły służyć zmarłym w ich kolejnym życiu.

Biżuteria, zanim trafi do muzeum, poddana zostanie dalszym badaniom.

W Szwecji każdy, kto znajdzie przedmiot mogący mieć wartość historyczną, jest zobowiązany powiadomić policję lub lokalne władze, gdyż według prawa znalezisko jest własnością państwa. W niektórych przypadkach znalazca może otrzymać nagrodę. - Byłoby to miłe, ale nie jest to dla mnie najważniejsze - stwierdził Karlsson.

https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-pogoda/nauka,2191/znalazl-bizuterie-z-epoki-brazu-myslalem-ze-to-wyrzucony-przez-kogos-zlom,338446,1,0.html?p=meteo

caef2e92-d83f-4139-b80d-f97d896378ad.jpg

e775751e-b0d0-4fd5-a4be-e5380e19b1a6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie