Jump to content

Znalazł biżuterię z epoki brązu. "Myślałem, że to wyrzucony przez kogoś złom"


Recommended Posts

Mężczyzna w lesie pod Göteborgiem na południowym zachodzie Szwecji przygotowywał trasę biegu, kiedy natknął się na nietypowe znalezisko. To liczące około 2,5 tysiąca lat elementy biżuterii - ocenili badacze. - Zbiór jest w znakomitym stanie - podkreślił archeolog Mats Hellgren.

- Myślałem, że to wyrzucony przez kogoś złom, ale nie przypuszczałem, że jest aż tak stary - stwierdził Tomas Karlsson, który na znalezisko natrafił nieopodal miejscowości Alingsas. To około 50 kilometrów na północny wschód od Göteborga.

Przedmioty wystawały z ziemi obok głazów, prawdopodobnie zostały wykopane przez zwierzęta.

Składający się z 50 elementów, między innymi naszyjników, spinek oraz ozdób na stopy skarb zaprezentowano na konferencji prasowej zorganizowanej przez region Vaestergoetaland. - Zbiór jest w znakomitym stanie - zauważył archeolog Mats Hellgren.

Wiek znaleziska szacowany jest na około 2,5 tysiąca lat. Datuje się je na okres pomiędzy 750 a 500 rokiem przed naszą erą.

Mogły należeć do zamożnej kobiety i zostać złożone po pogrzebie

Inny ekspert profesor Johan Ling podkreślił, że większość przedmiotów należała do kobiety lub kobiet o wysokim statusie społecznym. Według jednej z hipotez ozdoby mogły zostać złożone po pogrzebie nieopodal miejsca pochówku, aby mogły służyć zmarłym w ich kolejnym życiu.

Biżuteria, zanim trafi do muzeum, poddana zostanie dalszym badaniom.

W Szwecji każdy, kto znajdzie przedmiot mogący mieć wartość historyczną, jest zobowiązany powiadomić policję lub lokalne władze, gdyż według prawa znalezisko jest własnością państwa. W niektórych przypadkach znalazca może otrzymać nagrodę. - Byłoby to miłe, ale nie jest to dla mnie najważniejsze - stwierdził Karlsson.

https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-pogoda/nauka,2191/znalazl-bizuterie-z-epoki-brazu-myslalem-ze-to-wyrzucony-przez-kogos-zlom,338446,1,0.html?p=meteo

caef2e92-d83f-4139-b80d-f97d896378ad.jpg

e775751e-b0d0-4fd5-a4be-e5380e19b1a6.jpg

Link to post
Share on other sites

Piękne przedmioty 👏👍! W naszym "pięknym" kraju, takie znaleziska nie wypłyną na światło dzienne, jak i wiele innych... Dziękujemy obecnej władzy, za taki stan rzeczy. 🤦‍♂️🤦‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️🤯🤯😰

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information