Skocz do zawartości

Metale rodzime w polodowcowych w osadach w środkowej i północnej części Polski?


adm28_2009

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy na terenach Polski oprócz okolic gór można natrafić na metale rodzime, ciekawi mnie ten temat bo mieszkam na terenie Wielkopolski, a znajomy który hobbystycznie poszukuje kryształów kamieni szlachetnych oraz półszlachetnych na terenach pomiędzy Poznaniem a Piłą natrafiał niby na samorodki srebra oraz platyny wspominał, że najpierw trzeba nauczyć się geografii ukształtowanie terenu i znać rodzaje gleby bo to ma duże znaczenie, jeżeli metal występuje gleba ma różną barwę, czy ktoś może próbował odzyskiwać metale z żwirów, poza okolic gór?

 

https://www.zlotagotowka.pl/czy-w-polsce-mozna-znalezc-zloto-gdzie-go-szukac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się spotkałem jedynie z rudą darniową, która zabarwiała glebę na rdzawy kolor. Bardzo dawno temu interesowałem się trochę kamieniami półszlachetnymi i miałem dostęp do wydawnictw geologicznych, które nie były powszechnie dostępne [mieliśmy geologa w pracy], a w których były opisane złoża ciekawych minerałów. Ale to raczej dotyczyło gór i terenów podgórskich. A jeżeli chodzi o niziny, to pomijając złoża solanki, siarki, soli potasowej, ropy naftowej itp, to było tam coś jedynie o "Anomalii Suwalskiej".  Ale teoretycznie, to może lodowiec coś ze sobą przywlekł???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie