Skocz do zawartości
  • 0

Luft windy


Antek098

Pytanie

Witam,

mam nadzieję, że to dobry temat. Jeśli nie proszę o zrozumienie i przeniesienie do odpowiedniego działu.

Pewna rzecz nie daje mi spokoju. Proszę o opinie doświadczonych kolegów z forum. Liczę na merytoryczną dyskusję.

W bogatym poniemieckim domu na klatce schodowej poziom 0 znajduję się taki oto luft jak na załączonym zdjęciu.

Wiele szukałem informacji na ten temat i jedyne do czego doszedłem to, że mógł być to luft windy towarowej. Miała ona służyć to przewożenie dokumentów/jedzenia na poziom -1.

Co ciekawe nie ma w domu piwnicy- jedynie wnęka- taka jakby ziemianka. Wszystko zasypane piaskiem.

Po obu bokach  w lufcie widać drewniane drabinki ciągnące w dół ( czyżby po tym przesuwała się winda). Mogła to być ręczna winda jak w schroniskach na prostym patencie.

Luft mógłby sięgać do piwnicy, bocznej ściany na dole. Według rekonesansu to by się zgadzało.

Co ciekawe nic nie widać co jest na dole. Co 1 metr są kolejne drewniane półki, więc ciężko określić koniec luftu...

Na razie nie chcę tego ruszać, a nie da się ich wyjąć.... Są zainstalowane jakby z innej strony- okienko jest malutkie. Usytuowoane jakieś 2 metry nad poziomem 0.

Dodam tylko, że dom należał do bogatej osoby przed wojną, a potem najpewniej była siedzibą hitlerowców. Pewności jednak nie mam, ale dane na to wskazują.

 

Proszę o informacje co to dokładnie jest według Was? Czy rzeczywiście mogła być tam winda?

Nie daje mi to spokoju. Kamerki endoskopowej nie mogę tam włożyć. Półki są na całej szerokości luftu.

Region- dawne Generalne Gubernia.

Co o tym sądzicie?

 

 

IMG_0399.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Na zdjęciu g... widać, opis bardzo literacki, mało techniczny.

Ps. Mieszkałem w domu w windą towarową - w suterenie była kuchnia, winda to były ruchome półki w jakby w zwykłej ( na pierwszy rzut oka) szafie wnękowej umieszczonej w jadalni na parterze. Były też w szybie windy liny z przeciwwagą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie