Jump to content

Tablica z jednostki wojskowej


Recommended Posts

Tablica na blasze ocynkowanej, 9PP Leg., leżała podobno za byłymi koszarami w których przed wojną ten pułk stacjonował.

Litery początkowe "KU" mogą sugerować, że chodzi o kuchnię.

Ze śmietniska, gdzie leżało dużo również późniejszych śmieci.

W jaki sposób doczyścić by nie zniszczyć napisu, ew. wyciągnąć z niego resztę.

Nie wiem czy olej z naftą nie rozpuści, czy tylko umyć wodą i nie ruszać ?1899675930_9PPLeg.thumb.jpg.87774aa085174626c473948637dc8a1c.jpg

Dzięki z góry za pomoc

Link to post
Share on other sites

Możesz na razie wodą umyć, ale szybko i dobrze wytrzyj bo zrobi się pomarańczowy. Weź plastikową szczotkę, nic nie uszkodzi, a syf zejdzie. 

 

Jak potraktujesz kwasem szczawiowym wszystko powinno stać się czytelne. Nie radzę jednak tego robić, przynajmniej na razie. Przedmioty traktowane tym kwasem mają paskudną tendencję do ponownej korozji, w przeciwieństwie do na przykład traktowanych ortofosforowym, którego nałożenie bez zmywania hamuje korozję tworząc z rdzy i wierzchniej (kilkuatomowej) warstwy żelaza fosforany V żelaza i wodę.  Radzę spróbować na jakimś złomie, oczywiście później wygotuj przez 2h w wodzie destylowanej lub wymocz 24 w zimnej. Polecam drugie z uwagi na rozmiar, cenę gazu i więcej zachodu ogólnie. Piszę to z mojego doświadczenia, po takim czasie permanentnie wypłukuje się większość żrących substancji, minimalizowanie ryzyka korozji to oszczędność Twojego czasu. Jak już potestujesz i wyciągniesz farbę to gdzie jest grubiej rdzy kwas szczawiowy nie weźmie, fosforowy w stężeniu ok 30% da radę, czyść najlepiej najmniejszą szczotką rzekomo stalową z allezła czy innej castoramy (nie ma żelaza, nie bierze jej magnes, a ściemniają że stalowa). PUNKTOWO, nie mocz bo zje farbę. Ta szczotka jest miękka, nie rysuje stali i nie wywoła korozji elektrochemicznej, jak np. mosiężna, bo jest głównie z chromu, a jak wiadomo ma on niższy potencjał niż żelazo. Dlatego też nigdy nie używaj mosiężnej do niczego, poza twardą miedzią, nie zawsze, lecz częściej wychodzi wtedy rudy. Potem trzeba zakonserwować wg. własnego uznania, byle nie paraloid, bo acetonem, ksylenem, czy czego tam używasz rozpuścisz farbę. Osobiście polecam pastę z wosku carnauba i cosmoloidu h80 9:1. Rozrób w beznzynie lakowej podgrzewając suszarką, czy czym chcesz, byle nie podpalić oparów. A i najpierw sprawdź, czy benzyna nie zniszczy farby w mało widocznym miejscu, daj kroplę i długo poczekaj, widziałem już opóźnione działanie, najpierw nic, a potem zmywać zaczyna. Jak nic się nie stanie to nakładaj na całość. 

 

Przemyśl jeszcze, czy chcesz to robić, bo solidnie i trwale wymaga dużo czasu, na moje oko z 3 dni roboty, może lepiej teraz tymczasowo spryskać cosmoloidem h80 w benzynie i poczekać jak będzie Ci się nudzić. Cosmoloid przereaguje z kwasem i zniknie, więc nie będzie problemem.

 

I niech ręka boska, czy jakakolwiek inna chronić Cię przed wrzucaniem tego do elektrolizy, lub kontaktem z NaOH bo będziesz mieć ładny goły kawał blachy. 

 

Pzdr,

Julek

Edited by Julekcezar
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za wyczerpujące informacje.

Oczywiście, będę się bawił, jak coś jeszcze wyjdzie, to ujawnię:)

Nawiasem mówiąc razem był szablon z podobnej blachy z napisem 8 Komp 9 PP Leg.

Na szczęście wycięty, więc problem konserwacji odpada.

Pozdrawiam

grec

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information