Jump to content

Nowelizacja ustawy o IPN dot. zbrodni komunistycznych


Recommended Posts

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zapewnia, że będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych. 1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie dotyczą jednak zabójstw i na przykład zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.

Prezes IPN Jarosław Szarek w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że nowelizacja zostanie przyjęta. "Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w tym zakresie, żeby przedłużyć ściganie zbrodni komunistycznych jest konieczna, i zostanie przeprowadzona, nie ma tutaj niebezpieczeństwa".

Jarosław Szarek podkreśla, że czas po 1989 roku nie został w pełni wykorzystany, by w pełni osądzić odpowiedzialnych za komunistyczne zbrodnie popełnione w PRL-u. "Nie było woli politycznej, żeby te zbrodnie ścigać, żeby sprawcy zostali osądzeni. Niestety przez te 30 lat wielu sprawców uniknęło odpowiedzialności sądowej - już nie żyją. W wielu przypadkach nie poznamy okoliczności zbrodni. Ale jest jeszcze pamięć, działania naukowo - edukacyjne, które prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, w tym zakresie żadnego przedawnienia nie będzie" - zapewnia prezes Instytutu. 

Jarosław Szarek podkreśla, że "nikt nie dyskutuje o przedawnieniu zbrodni totalitaryzmu niemieckiego, nazistowskiego, dlatego zbrodnie komunistyczne nie powinny zostać przedawnione. Przez kilkadziesiąt lat istnienia PRLu w ogóle nie mogły być ścigane, dlatego jeżeli jest jakakolwiek jeszcze możliwość, żeby wymierzyć w ten sposób sprawiedliwość, to trzeba do tego zmierzać".

Przepisy określają zbrodnie komunistyczne jako represje lub inne formy naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, które popełnili funkcjonariusze państwa komunistycznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych niebędących zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości rozpoczyna się od dnia 1 sierpnia 1990 roku. Karalność tych zbrodni ustaje po 40 latach, gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa, oraz po 30 latach, gdy czyn stanowi tak zwaną inną zbrodnię komunistyczną.

http://www.polskieradio.com/news_det.aspx?id=128336&kat=18

 

 

"Poprę projekt ustawy, który znosiłby okres przedawnienia zbrodni komunistycznych" - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem zbrodnie komunistyczne nie zostały ukarane w taki sposób, jak wymaga tego sprawiedliwość.

1 sierpnia 2020 roku ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie dotyczą jednak zabójstw i np. zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.

Prezydent podczas czwartkowej sesji "Pytań i odpowiedzi" na Facebooku był pytany, czy poprze projekt ustawy znoszący okres przedawnienia zbrodni komunistycznych. "Tak, poprę taki projekt ustawy" - oświadczył prezydent.

- Tam, gdzie to możliwe, zbrodnie nie powinny ulegać przedawnieniu - dodał.

Zdaniem Dudy "zbrodnie komunistyczne powinny być tak ścigane jak zbrodnie ludobójstwa".

- Większość tych zbrodni to było katowanie, zabijanie ludzi, te zbrodnie niestety nie zostały w taki sposób, jak wymaga tego sprawiedliwość, ukarane, nad czym boleję

https://niezalezna.pl/332223-andrzej-duda-zbrodnie-komunistyczne-powinny-byc-tak-scigane-jak-zbrodnie-ludobojstwa

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information