Skocz do zawartości

guzik z nr 2


Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest guzik odlewany tylko bity stemplem w mosiężnej blaszce a ucho przylutowane. Odnośnie określenia czasu to najczęściej obstawiane, że to okres napoleoński. Co do pochodzenia to Szwajcaria w  Wielkiej Armii. Były też hipotezy o Insurekcji, artylerii bawarskiej pułków austriackich i kilka jeszcze. Możliwe, że guzik produkowany w warunkach polowych. Spotykane w większych ilościach okolice Pilicy, Wolbórz. Ja osobiście obstawiał bym na pruskie z okresu wojen napoleonskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tyr napisał:

To nie jest guzik odlewany tylko bity stemplem w mosiężnej blaszce a ucho przylutowane. Odnośnie określenia czasu to najczęściej obstawiane, że to okres napoleoński. Co do pochodzenia to Szwajcaria w  Wielkiej Armii. Były też hipotezy o Insurekcji, artylerii bawarskiej pułków austriackich i kilka jeszcze. Możliwe, że guzik produkowany w warunkach polowych. Spotykane w większych ilościach okolice Pilicy, Wolbórz. Ja osobiście obstawiał bym na pruskie z okresu wojen napoleonskich.

Guzik jest odlewany ze stopu cyny, ołowiu i cynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę mieć spektrometru żeby odróżnić cyno-ołów od mosiądzu. 

Na granicy dawnej Galicji wychodzi cała masa takich guzików z różnymi numerami... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i to takie guziki, ale moim zdaniem ten nie wygląda na mosiężny, tylko raczej na wykonany ze stopu ołów - cynk - cyna. 

Przejrzałem moje guziki i mają trochę inne uszka, ale wzór "2" taki sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich charakterystycznych 2 nie ma na odlewanych. Odlewane są większe i grubsze. Po za tym czy widziałeś ucho w odlewanych? Jak nie to sobie porównaj z fotek w necie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pilicy i w Wolborzu Prusacy  stacjonowali i zostali pogonieni przez Napoleona. W Opocznie chyba nie ale doczytaj może coś znajdziesz o przemarszach . Przy okazji jeszcze spytam kolegów co są dobrzy w guziołach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie