Jump to content
  • 0

Mundur deszczyk wz.58


gruba74

Question

3 answers to this question

Recommended Posts

Pieczęcie od góry to 100/170- rozmiar, 4-68 r. w prostokącie- data produkcji, KT w kółku- kontrola techniczna, 1g- nie wiem co to jest? 

Sorty mundurowe odebrane przez MON powinny mieć pieczęć MON w prostokącie. Dodam iż fabrycznie nowy polski mundur "deszczyk" to prawie jak skarb, może nie w sensie materialnym ale historycznym i "sentymentalnym" na pewno.

Link to comment
Share on other sites

Z "deszczykami" to jest ogólnie ciekawa sprawa, temat poruszany już na forum. Typowy strażacki "deszczyk" powinien mieć ochronne wstawki z dermy w kolorze zielonym na ramionach kurtki oraz na spodniach a także czarne guziki, tu widać guziki khaki typowe dla wojska. Odcienie materiału "deszczyków" dla WP bywały różne (bodajże trzy najbardziej znane), o kroju nie będę wspominał bo też były znaczące różnice. Moja teoria dotycząca munduru ze zdjęć jest taka (powtarzam teoria) iż jest to "deszczyk" uszyty dla WP (1968 r.) jednakże nie odebrany z jakiegoś powodu, może po prostu z faktu wprowadzenia mundurów "mora" czy też jak kto woli "moro" opracowanych w 1968 r., wprowadzonych na przełomie 1969/1970 r. a powszechnie znanych jako wz. 71. Producent dodał tylko metki "cywilne" z odpowiednimi pieczątkami. "Deszczyki" typowo wojskowe a także typowo strażackie (czyli ze wstawkami z dermy) były użytkowane jeszcze przez prawie całe lata siedemdziesiąte, może nie w regularnej Straży Pożarnej ale na pewno przez Ochotnicze Straże Pożarne i zakładowe Straże Pożarne.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information