Jump to content
  • 0
Wojtek53

Jaki to mundur?

Question

Witam serdecznie.
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów, znawców  tematu może zidentyfikować do jakich formacji wojskowych należeli ci żołnierze. Ich stopnie wojskowe, umundurowanie ,wzory szabel itp. Dysponuję tylko takim skanem tego zdjęcia.Wdzięczny będę za informacje.

Wojtek

zdjecie1.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Posted (edited)

Bardzo ciekawa fotografia. A więc "po najmniejszej linii oporu", żołnierz z prawej to szeregowiec któregoś z pułków kawalerii (oprócz szwoleżerów)  a może a nawet na pewno artylerii albowiem na kołnierzu brak charakterystycznego dla kawalerii proporczyka pułkowego a widać ewidentnie patkę której to nie nosili kawalerzyści.  Kurtka mundurowa wz. 19 na której to widoczny jest sznur strzelca dobrego wprowadzony w 1926 r. (zasady przyznawania sznurów zmodyfikowano w 1931 r., ale to odrębny temat) założony nieprawidłowo, widoczny jeden chwast przy guziku a powinien być przy naramienniku, kołnierz tejże kurtki wskazuje na modyfikacje wykonane na przełomie lat 20 i 30 tych a więc jego ewidentne zmniejszenie. Buty, typowe kawaleryjskie noszone także przez artylerzystów. Sprawa z żołnierzem po lewej jest bardziej złożona albowiem ma na sobie kurtkę ułankę z naramiennikami powszechnie zwanymi "trzepaczkami"  które to noszone były góra do początku lat dwudziestych. Mundur wskazywałby nieco na to że jest to żołnierz Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP, ale to nie te lata (to tak w skrócie). Wszystko wskazuje iż fotografię wykonano w atelier fotograficznym, a więc moim zdaniem żołnierz po lewej założył mundur fantazyjny (będący na stanie zakładu fotograficznego) co było powszechne i modne w ówczesnych latach, zasadniczo dla "przydania szyku" lub "nadania fasonu" (jak kto woli). Co do szabli to znawcą wybitnym nie jestem więc się nie wypowiadam. Co na to Koledzy z forum ?

Edited by Edmundo

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Witam serdecznie.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Może jeszcze nasuną się Panu jakieś spostrzeżenia? Może ktoś z Szanownych Kolegów na forum również zechciałby dodać swoją opinie.

Pozdrawiam.

Wojtek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...

Important Information