Skocz do zawartości

Jakie to medale?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Witam, to mój pierwszy wpis na forum „Odkrywcy”. Od czasu do czasu udzielam się na innych, zbliżonych tematycznie  forach, tu jakoś nie miałem okazji. Postanowiłem się jednak zarejestrować i napisać, ponieważ, jak sądzę, będę w stanie dodać nieco informacji na temat zdjęcia. Chociaż temat został rozpoczęty już ponad pół roku temu, mam nadzieję, że moje informacje się przydadzą.

Zdjęcie jest moim zdaniem bardzo ciekawe. Da się je z dużym prawdopodobieństwem dość dokładnie datować, ale o tym za chwilę.

Czcigodny Przodek nosi mundur podpułkownika armii austriackiej. Można też rozpoznać wszystkie odznaczenia:

1. Wspomniany wyżej Order Franciszka Józefa (w najniższej klasie - kawalera).

2. Medal pamiątkowy za wojnę z Danią w 1864 roku:

https://de.wikipedia.org/wiki/Kriegsdenkmünze_für_1864

Medal został ustanowiony wspólnie przez króla Prus Wilhelma I oraz cesarza Austrii Franciszka Józefa I. Był nadawany żołnierzom armii pruskiej oraz kontyngentu austriackiego, który brali udział w działaniach wojennych.

3. Papieski medal pamiątkowy za przywrócenie władzy papieskiej w 1849 roku:

https://it.wikipedia.org/wiki/Medaglia_commemorativa_della_restaurazione_dell'autorità_pontificia

Medal, ustanowiony przez Piusa IX w 1850 roku, był nadawany żołnierzom wojsk austriackich, francuskich i neapolitańskich, którzy przywrócili władzę papieską w Rzymie, odebraną w wyniku rewolucji 1848-49.

Teraz parę słów odnośnie możliwej datacji zdjęcia. Dzięki medalowi za wojnę z Danią, można to uczynić dość precyzyjnie. Medal został ustanowiony w listopadzie 1864 roku, czyli zdjęcie wykonano najwcześniej najprawdopodobniej dopiero w roku następnym. Natomiast niecałe dwa lata po konflikcie z Danią, wybuchła (w czerwcu 1866) wojna między Austrią a Prusami, w której Austria dostała od dotychczasowego sojusznika solidne bęcki, utraciła Holsztyn (zyskany po wojnie z Danią) oraz dominującą pozycję wśród państw niemieckich. Medal nie został nigdy oficjalnie zlikwidowany, ale po upokarzającej klęsce w wojnie z Prusami, raczej się nim nie afiszowano. Zaś w roku 1873, z okazji 25-lecia panowania, Franciszek Józef ustanowił „ogólny” Medal Wojenny (Kriegsmedaille), nadawany za udział we wszystkich konfliktach zbrojnych, które miały miejsce za jego panowania, w tym też za wojnę z Danią.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wydaje się, że zdjęcie wykonano najprawdopodobniej miedzy rokiem 1865 a pierwszą połową 1866. Natomiast sądzę, że za górną datę graniczną można przyjąć rok 1874 – później Przodek nosiłby Medal Wojenny – zamiast medalu za wojnę z Danią, albo przynajmniej obok niego.

Pozdrawiam – Łukasz

Czy będzie dużym nietaktem, jeśli spytam, jak się Przodek nazywał? W końcu nie każdy miał tak ciekawą karierę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie