Jump to content

Grób nieznanego polskiego lotnika z 300. Dywizjonu zidentyfikowany


Recommended Posts

https://dzieje.pl/aktualnosci/grob-nieznanego-polskiego-lotnika-z-300-dywizjonu-zidentyfikowany

"Grób nieznanego polskiego lotnika z 300. Dywizjonu zidentyfikowany

Grób nieznanego lotnika, znajdujący się na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym Jonkerbos w Nijmegen w Holandii, kryje szczątki plutonowego Walentego Sieczki z 300. Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych - podało MKiDN. Przywrócenie imienia i nazwiska na nagrobku odbędzie się 14 listopada 2019 r.

Ministerstwo kultury poinformowało w czwartek, że identyfikacja to wynik badań historycznych przeprowadzonych przez śp. Josa van Alphena, zweryfikowanych i zatwierdzonych przez pracowników Departamentu Dziedzictwa Kulturowego i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ceremonia wojskowa na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym Jonkerbos w Nijmegen, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku lotnika, odbędzie się 14 listopada 2019 r.

MKiDN podało, że urodzony 5 lutego 1910 r. w Opatowie Walenty Sieczka przed wybuchem wojny był handlowcem oraz podoficerem rezerwy w 2 i 3 Pułku Lotniczym. Do Wielkiej Brytanii droga wiodła go przez Rumunię i Francję. Jego pierwszym przydziałem był formujący się 305. Dywizjon Bombowy "Ziemi Wileńskiej". Po ukończeniu szkolenia dla strzelców pokładowych otrzymał przydział do 300. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej", w którym wykonał 9 lotów bojowych. W nocy z 18 na 19 czerwca 1941 r. jego Wellington wracający z bombardowania Bremy został zestrzelony przez nocny myśliwiec. Zginęło czterech członków załogi, wśród nich plutonowy Sieczka, zaś dwóch pozostałych lotników dostało się do niewoli.

Pierwotnie Walenty Sieczka został pochowany na cmentarzu na wyspie Ameland - wchodzącej w skład archipelagu wysp fryzyjskich. Następnie, jako nieznany lotnik, spoczął na cmentarzu Jonkerbos w Nijmegen."

20190627_Plutonowy_Walenty_Sieczka.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Niderlandów Pan Marcin Czepelak ma zaszczyt zaprosić na uroczystość związaną z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku plutonowego Walentego Sieczki z 300 Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych, która odbędzie się 14 listopada 2019 roku o godzinie 12.00 na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym Jonkerbos w Nijmegen (Burgemeester Daleslaan 35, 6532 CL Nijmegen).
Urodzony 5 lutego 1910 roku w Opatowie Walenty Sieczka przed wybuchem II wojny światowej był handlowcem oraz podoficerem rezerwy w 2 i 3 Pułku Lotniczym. Do Wielkiej Brytanii dotarł przez Rumunię i Francję. Jego pierwszym przydziałem był formujący się 305 Dywizjon Bombowy „Ziemi Wielkopolskiej”. Po ukończeniu szkolenia dla strzelców pokładowych otrzymał przydział do 300 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”, w którym wykonał 9 lotów bojowych. W nocy 18/19 czerwca 1941 roku Wellington, którym wracał z bombardowania Bremy, został zestrzelony przez nocny myśliwiec. Zginęło czterech członków załogi, wśród nich plutonowy Walenty Sieczka, zaś dwóch pozostałych lotników dostało się do niewoli.
Pierwotnie Walenty Sieczka został pochowany na cmentarzu na wyspie Ameland wchodzącej w skład archipelagu wysp fryzyjskich. Następnie, jako nieznany lotnik, spoczął na cmentarzu Jonkerbos w Nijmegen. Dzięki badaniom historycznym przeprowadzonym przez śp. Josa van Alphena odkryto, że grób nieznanego lotnika kryje szczątki plutonowego Walentego Sieczki.
Ceremonia na Cmentarzu Wojennym Jonkerbos w Nijmegen 14 listopada 2019 roku będzie miała uroczysty charakter i odbędzie się w obecności wojskowej asysty honorowej.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information