Skocz do zawartości

Jak odróżnić oryginalny niemiecki mundur M36 od postarzanej repliki?


Rekomendowane odpowiedzi

Zbieram się do kupna wyżej wspomnianego munduru, nie wiem jednak na co zwrócić uwagę, żeby się nie dać nabrać. Liczę na pomoc bardziej doświadczonych ode mnie. Chyba, że mundurów M36 się w ogóle nie podrabia, w co wątpię.

Jeśli dałem do złego działu to proszę o przeniesienie, nigdzie indziej mi ni pasował ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega trudny temat ze wzgledu na zróżnicowanie producentów. Generalnie zdarzały się podróbki postarzane, i kiedyś była z tego powodu porządna afera. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie, dlatego ze są repliki które są bardzo starannie wykonane i jeśli ktoś podjął się próby podrabianai i wie jak to zrobić, to może być ciężko. Natomiast pocieszającym jest fakt że takich podróbek jest stosunkowo mało w odniesieniu do innych przedmiotów. 

Jeśli chodzi o mundur M36 była zrobiona z wysokiej jakości wełny z niewielką domieszką sztucznego ok 9-10 proc. 

Należy zwrócic uwage na fakt że wiele kurtek mundurowych było szytych prywatnie z regulaminowego sukna, wg wydawanego podręcznika dla krawców.

Dlatego też tu jest tak duża mnogość rodzajów szycia... na co zwrócić uwagę? chyba tylko doświadczenie i nos kolekcjonera pozwoli ci uniknąć wpadki....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie powiem, nie pocieszyłeś mnie. Mam teraz poważny dylemat, czy kupować oryginał, czy jednak replikę i nie ryzykować wywalenia hajsu na badziew.

Tak teraz sobie przypomniałem, w sumie na germanbunker są dobre militaria, a z tego, co się orientuję, to raczej tam podróby nie będzie, a u mnie cena nie gra roli, więc może tam poczekać, aż coś będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na manekina do podziwiania, nie śmiał by, narazić takiego przedmiotu na zniszczenie latając z nim po lesie. Ale stan musi być bardzo dobry i oczywiście pewny oryginał, więc różne giełdy pokroju motobajzlu odpadają, tam jak się coś trafi to przeważnie mole prowadziły w nim swoją działalność, a jak stan bardzo dobry, to bałbym się że podróba, jak pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kupno oryginału w dobrym stanie z pewnego źródła będzie lepszą opcją, bo materiał porównawczy będzie, a nie będę mieć sterty zabytkowych łachmanów, z którymi nie ma co zrobić. No i nie będę też ryzykował zalegniecia się moli w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kupno oryginału w dobrym stanie z pewnego źródła będzie lepszą opcją, bo materiał porównawczy będzie, a nie będę mieć sterty zabytkowych łachmanów, z którymi nie ma co zrobić. No i nie będę też ryzykował zalegniecia się moli w domu. 

 

Rozwinął byś to co napisałeś o cechach fałdów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie