Skocz do zawartości
  • 0

Skrót rosyjski


k.roszkowski

Pytanie

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Idąc tym tropem to może tak jak napisałeś czyli  w cyrylicy пехотный полк 1 гренадерская рота a więc P.P. 1. GR. Tylko tu "rodzi" się pytanie czy w strukturze pułku piechoty była kompania grenadierów (z rosyjskiego rota) czyli w skrócie GR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie 37 Jekaterynburskiego Pułku Piechoty taka rota była. W 1811 r. w skład batalionu tego pułku wchodziły cztery roty muszkieterów i jedna rota grenadierów. Jednak czy taka struktura funkcjonowała w późniejszym okresie nie wiem.

Stopka kolby na 90% jest od karabinu wz. 1845 (7 linii) . Pod skrótem o którym jest mowa wyżej wybity jest napis N. 191 (numer broni, żołnierza?), na górnej części stopki wybity jest orzeł carski.

Jeżeli GR miało by oznaczać гренадерская рота, to czy po między G i R nie powinno być kropki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jesteśmy "w domu". Pisząc o kompanii grenadierów w strukturze pułku piechoty zasugerowałem się tym iż powyższy skrót pochodzi z okresu I wojny światowej. Czy kropka być powinna czy też nie, nie mam pojęcia, wiesz jak ówcześnie pisano. Ale z drugiej strony ja nie twierdzę uparcie że to moje rozwinięcie tegoż skrótu musi być poprawne, to tylko moje przypuszczenie acz wielce prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie