Jump to content

Policja kupuje nowe śmigłowce Bell-407GXi


Recommended Posts

Policja kupuje nowe śmigłowce. Pierwszy trafi do funkcjonariuszy do końca roku.

Szef Komendy Głównej Policji generał inspektor Jarosław Szymczyk podpisał w piątek umowę na zakup trzech śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych typu Bell-407GXi. Pierwsza maszyna trafi do policji do końca roku, a dwa kolejne do końca marca 2020 roku. Nowe śmigłowce zastąpią wycofane już z eksploatacji Mi-2.

Umowa została podpisana z producentem śmigłowców typu Bell - amerykańską firmą Bell Textron Helicopter Inc. z siedzibą w Fort Worth. Jak poinformowała Komenda Główna Policji, zakup nowych śmigłowców pozwoli na odbudowę policyjnego lotnictwa.

Zastąpią Mi-2

- Wersja GXi, to najnowsza modyfikacja śmigłowca Bell-407, która do produkcji weszła w ubiegłym roku. Nowoczesna awionika i osiągi szczególnie predysponują te śmigłowce do wykorzystania do zadań wymagających długotrwałego przebywania w powietrzu z jednoczesnym zapewnieniem niskich kosztów eksploatacji. Zamówione śmigłowce będą dodatkowo posiadały modyfikacje dostosowujące je do szczególnych wymagań w zakresie zadań realizowanych na rzecz wszystkich służb policji - poinformował rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka.

Pierwszy śmigłowiec ma trafić do służby do końca roku, zaś dwa kolejne do końca marca 2020 roku. Nowe śmigłowce mają zastąpić wycofane już z eksploatacji Mi-2.

Śmigłowce S-70i Black Hawk

Pod koniec listopada ubiegłego roku w obecności premiera i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oficjalnie przekazano dwa śmigłowce S-70i Black Hawk dla policji. Uroczystość przekazania maszyn i ich poświęcenie odbyła się na lotnisku na warszawskim Bemowie. Sprzęt będzie wykorzystywany głównie w działaniach kontrterrorystycznych.

Śmigłowce S-70i Black Hawk mają być wykorzystywane m.in. dla potrzeb jednostek antyterrorystycznych, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu, ewakuacji i sprawnego przemieszczania się po kraju. Policja informuje, że będą także wykorzystywane w wypadku klęsk żywiołowych oraz do poszukiwania osób zaginionych.

Przed dostarczeniem śmigłowców Black Hawk policja dysponowała 11 śmigłowcami, z których najmłodszy ma 13, a najstarszy 47 lat.

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/kgp-policja-bedzie-miala-trzy-nowe-smiglowce,905734.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 13:28 01-02-2019
Link to comment
Share on other sites

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24439811,policja-kupila-trzy-amerykanskie-helikoptery-kosztowaly-ponad.html#a=88&c=145&s=BoxBizImg3

"Policja ujawnia wartość umowy na zakup trzech śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych

Policja ujawnia wartość podpisanej niedawno umowy na zakup trzech śmigłowców. To nieco ponad 50 milionów złotych. Informację o takiej kwocie w odpowiedzi na pytania Polskiego Radia przekazał rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Dokładna wartość umowy na zakup amerykańskich maszyn Bell-407GXi to 50 milionów 81 tysięcy 300 złotych i 80 groszy netto.

"Przy czym kwota ta obejmuje dostawę 3 śmigłowców, szkolenie personelu latającego i technicznego niezbędnego do użytkowania śmigłowców oraz wyposażenie i materiały obsługowe" - poinformował rzecznik policji.
Jednocześnie wyjaśnił, że postępowanie przetargowe przeprowadzono na podstawie ustawy prawo zamówień publicznych.

O podpisaniu umowy z amerykańską firmą Bell Helicopter Textron Inc policja poinformowała 1 lutego. Wówczas nie ujawniono wartości kontraktu ani formy zamówienia.

Pożegnanie z Mi-2

Pierwszy śmigłowiec będzie dostarczony jeszcze do końca tego roku, pozostałe dwa najpóźniej do marca 2020 roku.

Jak informowała Komenda Główna Policji, wersja GXi to najnowsza modyfikacja śmigłowca Bell-407, która do produkcji weszła w ubiegłym roku. Zamówione śmigłowce będą dodatkowo posiadały modyfikacje dostosowujące je do szczególnych wymagań w zakresie zadań, realizowanych na rzecz wszystkich służb policji.

Według KGP, doposażenie lotnictwa w śmigłowce patrolowo-obserwacyjne pozwoli na zastąpienie wycofanych z eksploatacji, wiekowych i wysłużonych śmigłowców Mi-2."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information