Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Gertruda

Mundury z 1915 roku

Question

  • 0

Witam,
Proszę o pomoc w identyfikacji mundurów. Zaznaczony krzyżykiem pradziadek mojego męża. Zdjęcie z 1915 roku a rodzina mieszkała na Śląsku w Świętochłowicach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Co można wydedukować z tejże fotografii. Na pierwszym planie żołnierze niemieccy, czwarty od lewej podoficer, w tle najprawdopodobniej jeńcy rosyjscy. Jeżeli zdjęcie było by w większej rozdzielczości to być możliwe iż udałoby się odczytać numer pułku którego to zarys jest widoczny na pokrowcach pickelhauby u dwóch żołnierzy po lewej i prawej w pierwszym rzędzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
I to bardzo dużo pomogło albowiem na pokrowcu pickelhauby wyraźnie widać rzymską cyfrę VI a to oznacza któryś z batalionów Landszturmu z VI Okręgu Wojskowego (Wehrkreis VI) z dowództwem w Münster (Nadrenia Północna-Westfalia). Równocześnie nie świadczy to o tym iż tenże batalion stacjonował na stałe na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii a mógł być i zapewne był skierowany gdzieś na wschód pełniąc służbę ochronno-wartowniczą na tyłach. Niestety ale dalsza część numeru odnośnie właściwego batalionu jest dalej nieczytelna (cyfry rzymskie- numer okręgu wojskowego z którego pochodziła jednostka, cyfry arabskie- numer kolejny batalionu w ramach danego okręgu wojskowego). Poza tym wiek tychże żołnierzy wskazuje na służbę w II linii (Landszturm ewentualnie Landwehra) a bataliony Landszturmu pełniły między innymi służbę wartowniczą w obozach czy też oddziałach roboczych formowanych z jeńców, w tym rosyjskich a na takowych wyglądają żołnierze na drugim planie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Dziękuję bardzo mi pomogłeś. Jeszcze mam zdjęcie Gertrudy, które wysyłała do pradziadka jako pocztówkę niestety nie znam niemieckiego i nie potrafię jej odczytać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information