Skocz do zawartości

Motocykle w służbie granicznej NRD


HD1940

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie temat motocykli służących w służbie granicznej NRD. Chodzi mi zwłaszcza o początkowy okres czyli lata 1946-56. Może ktoś ma zdjęcia, rysunki lub informacje o tym jakie marki motocykli używano w Grenztruppen NRD, jak były malowane, jakie miały oznaczenia dywizyjne itp. Szukałem w necie i na forum, ale jak już coś się znajdzie to dotyczy to lat 60-80-tych, a nie wcześniejszych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo temat super ciekawy dla mnie jak wszystko co związane z enerdowską" motoryzacją w tym pojazdami wojskowymi wykorzystywanymi przez formacje sił zbrojnych tegoż kraju, zwłaszcza w początkowym okresie istnienia NRD czy jak kto woli DDR. Ale obawiam się że w języku polskim nie ma żadnych informacji związanych z początkowym okresem wykorzystywania motocykli przez namiastkę armii NRD czyli formacje graniczne które w latach czterdziestych i pięćdziesiątych podlegały przekształceniom organizacyjnym. Z tego co udało mi się wyszukać w internecie" to na pewno były to motocykle M-72 (ale to jest banalnie proste) oraz AWO 700 i AWO 425 które to były na wyposażeniu KVP (Kasernierte Volkpolizei) czyli Skoszarowanej Policji Ludowej a następnie weszły na stan NVA (Nationae Volksarmee) czyli Narodowej Armii Ludowej utworzonej w 1956 r.
Zresztą te motocykle były także na stanie GST (Gesellschaft für Sport und Technik) czyli odpowiednika polskiej Ligi Obrony Kraju. Ale tak na chłopski rozum to zapewne na wyposażeniu straży granicznej" NRD (tu pomijam formalne zmiany nazw i podległości tejże formacji) były wszystkie motocykle produkowane w ówczesnym NRD. A i gwoli ścisłości jeśli chodzi o kwestie organizacyjne to nie mogło być oznaczeń dywizyjnych albowiem nie istniały dywizje graniczne. Chyba za wiele nie pomogłem ale zawsze to jakiś punkt odniesienia. Poszukaj w języku niemieckim opracowań o motocyklach Vopo" czyli Volkspolizej być może będzie więcej informacji o pojazdach tejże formacji w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za chęć pomocy. Temat podjąłem ponieważ rozważam przemalowanie swego BMW R35 z 1951 r. w barwy formacji wojskowych lub policyjnych NRD. Teraz jest postarzony" optycznie do barw 18 Dywizji Grenadierów Pancernych Wehrmachtu i trochę zaczyna mi to przeszkadzać. Ponieważ jednak lubię motocykle wojskowe, to szukam właśnie informacji na to jak je malowano w NRD. Czy miały kolor khaki, jak inne pojazdy samochodowe, czy może jednak zostawiano je w malowaniu cywilnym. Czy wzorem pojazdów przedwojennych stosowano jakieś sakwy i uchwyty do nich, czy też nie robiono tego. Za każdą taką informację będę bardzo wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to za banalne ale to ostatnie foto to patrząc na hełmy to zdecydowanie po 1956 r. czyli już po utworzeniu NVA, ale czy to NVA, Vopo czy też Grenztruppen to raczej trudno powiedzieć. Gdzieś trafiłem na info że M-72 były na wyposażeniu NVA do końca lat sześćdziesiątych, choć parząc na analogię z WP to bardzo krótko, ale z drugiej strony NRD produkowało motocykle bardziej przystosowane do wykorzystania w wojsku niż PRL, tu pomijam Junaka który to ponoć we wojsku był" ale był w śladowych ilościach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie trafiłem jeszcze na taki ślad, mianowicie artykuł Die Krad Ausstattung der NVA" w piśmie Soldat und Technik Nr 4/1977. Może to coś pomoże. Ogólnie temat warty pociągnięcia", także w odniesieniu do innych mało znanych w Polsce pojazdów NRD z lat pięćdziesiątych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie