bjar_1 Napisano 28 Grudzień 2018 Autor Napisano 28 Grudzień 2018 Może być ciekawa - ja już zamówiłem.http://sklep.wozybojowe.pl/kategoria/ksiazki/bruckenkopf-warschau-1944
Ostoja Napisano 14 Styczeń 2019 Napisano 14 Styczeń 2019 Przeczytałem.Jednym słowem warto gdyż jest to pierwsza od wielu lat książka naukowa a nie popularnonaukowa poświęcona walkom pod Warszawą latem 1944. Same suche fakty oparte na takich źródłach jak dokumenty z archiwów NARA, BAMA, CAMO FR i dokumentach polskich. Jeden ze współautorów N. Bączyk kilkanaście lat poświęcił na badania m.in. bitwy pancernej pod Warszawą. Ma wiedzę i kwalifikacje aby wypowiadać się w tej materii. Od wielu lat publikuje artykuły w czasopismach militarnych (m.in. w tym temacie) a także w Polityce". Napisał też co najmniej trzy książki. W swoich pracach wykazuje, że ACz. nie zatrzymała się celowo nad Wisłą w sierpniu 1944 na wieść o wybuchu PW. Tytułowa książka skupia sie na wydarzeniach na odcinku południowym umocnień tj. Celestynów,Wiązowna,Karczew,Otwock.Jeśli uda się zebrać odp. środki finansowe to w przyszłości ukaże się kolejna część.
bjar_1 Napisano 14 Styczeń 2019 Autor Napisano 14 Styczeń 2019 Książka zacna - potwierdzam. Przeczytałem już z 1/3 objętości.A Norbert pisał kiedyś i na tym forum ;)
Ostoja Napisano 28 Styczeń 2019 Napisano 28 Styczeń 2019 Kilka spostrzeżeń: o ile rozdziały dot. opisu umocnień i charakterystyki sił niemieckich i radzieckich na tym odcinku czyta się dość płynnie, to przy opisie działań bojowych warto mieć rozłożoną WIG-ówkę tych okolic, gdyż relacja z pola bitwy jest rozpisana niemal godzina po godzinie. Niby są mapy z naniesionymi ruchami wojsk ale umieszczone na końcu książki. Lepiej je było umieścić w środku. Brakuje mi też zdjęć z walk - trzeba je uzupełniać czytając materiały publikowane w tym temacie w czasopismach militarnych. Nie jestem znawcą broni pancernej ale z nazewnictwem IS-122 jako określeniem (w realiach II. poł. 1944r.) czołgu ciężkiego IS-2 spotkałem się po raz pierwszy, tym bardziej,że ten sam autor przed laty na łamach np. Poligonu" używa nazwy IS-2. Być może obie są poprawne choć statystycznie znacznie częstsze w polskiej literaturze jest IS-2.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.