Jump to content

100. rocznica odzyskania niepodległości


Recommended Posts

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada jest datą symboliczną. Proces odbudowy państwowości zaczął się dużo wcześniej a trwał w zasadzie przez całe dwudziestolecie. Jest to jednak najważniejsza rocznica w kalendarzu polskich świąt państwowych.

Narodowe Święto Niepodległości zostało oficjalnie ustanowione późno, bo 23 kwietnia 1937 r. Kurier Warszawski" z 12 listopada 1937 roku, pisząc o pierwszych oficjalnych obchodach, donosił:

apowiadał się dzień deszczowy i zimny, pełen przejmującego, listopadowego wiatru. Deszcz! Cóż to za rozczarowanie dla wszystkich, którzy podziwiając od środy piękną dekorację miasta, obiecywali sobie do niecodziennego widoku świątecznie przybranej stolicy dodać wrażenia nierównie wartościowsze.
Ale - od rana padał nużący listopadowy deszczyk, który nie zieje ulewą - ale dopina swego jak najbardziej nieprzyjemną wytrwałością. Na ulicach było błoto, kałuże - słowem, znany dobrze każdemu wygląd Warszawy w niepogodny dzień późnej jesieni...
Ale, gdy po raz pierwszy w rocznicę odzyskania niepodległości miała, obok wojska, wystąpić w tradycyjnej defiladzie młodzież, kapryśna pogoda nie potrafiła zmniejszyć tłumów na trasie przemarszu defilujących oddziałów, i nie obniżyła ani na chwilę niezwykłego, pełnego entuzjazmu i ciepła, nastroju, w jakim się defilada odbywała".

Po wojnie święto 11 listopada zostało wykreślone przez komunistów z kalendarza i zastąpione Narodowym Świętem Odrodzenia Polski, obchodzonym w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN (22 lipca). Nieformalne obchody 11 listopada miały miejsce wraz z rozwojem ruchów wolnościowych od lat '80. Oficjalnie święto zostało przywrócone w roku 1989 dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość" (ustawa z dnia 15 lutego 1989 o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości).

Świętujmy!
Link to comment
Share on other sites

W ustawie z 1937 zapisano: Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości".

Odrodzenie państwa w 1918 było jednak efektem wysiłku wielu.Sam Piłsudski przyznawał, że kształt granic II RP przekraczał jego najśmielsze marzenia. Odzyskanie państwa w 1918 zawdzięczamy m.in.: Ignacemu Paderewskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Wincentemu Witosowi, Ignacemu Daszyńskiemu.

W międzywojniu kpiono, że niepodległość ma wielu ojców, ale tylko jednego dziadka.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information