Jump to content
Sign in to follow this  
hubimohi93

Wrzesień 39, grupy na terenie woj. kujawsko-pomorskiego

Recommended Posts

Witam,
jestem zainteresowany dołączeniem do jednej z grup rekonstrukcji historycznej. Interesuje mnie tylko kampania wrześniowa, dokładniej żołnierz piechoty polskiej. Jestem w trakcie kompletowania umundurowania i wyposażenia. Może ktoś coś polecić na terenie kujawsko-pomorskiego?
Pozdrawiam,
hubimohi93

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy region faktycznie ma dla Ciebie znaczenie?
Jakkolwiek zdarzało nam się bywać w kujawsko-pomorskien na zajęciach a i czasem pewnie się jeszcze zdarzy, to np
w naszej grupie ( Cytadela" ) region gdzie mieszkamy nie ma większego znaczenia.
Z Kolegą z sąsiedniej dzielnicy widzę się tak samo często jak z Kolegą z południa Polski :-) Życie codzienne reguluje czas na pasję i po prostu ono wyznacza czas i pozwala nam spotykać się w drużynie kilka razy do roku - tj. wtedy gdy są ćwiczenia,służba lub wydarzenia rekonstrukcyjne - lokowane zawsze w różnych regionach Polski.
Nie ważne gdzie mieszkamy. Ważne , że rozumiemy rzecz podobnie,że spodziewamy się podobnego podejścia do rzeczy co powoduje, że jesteśmy w stanie działać składem drużyny strzeleckiej z 1939 roku i nad Narwią i nad Liswartą, i nad Wartą i Widawką, i nad Bzurą i pod Tomaszowem Lubelskim czy w Borach Tucholskich gdy zechcemy.

Bo kampania roku 1939 jak i okres pokoju przed 1939 rokiem w ujęciu dawnej służby wojskowej i jej odtwórstwa jest zbyt interesujący by podlegał jakimkolwiek ograniczeniom lokalnym.

Piechota nie cierpi zasiedzenia. Piechota potrzebuje przestrzeni, terenu, drogi. To jej żywioły z którymi zmaga się mniej wdzięcznie niż kawaleria :-) ale jak prawdziwie mówi dawna piosenka ... Kto nie służy przy piechocie - tego żal".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Super :) widać, że robicie to z pasją. Mam tylko jedno pytanie, mianowicie ile macie sekcji? Tzn. widzę np. zdjęcia żołnierza 26 DP ale także żołnierza 2 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz wielu wielu innych? Nie rozumiem jak to łączycie, na większe imprezy zbieracie się reprezentujecie po prostu WP czy jakąś konkretną jednostkę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To co przytaczasz to nie tyle sekcje" co wieloletni już owoc odtwórstwa w dziedzinie barwy i broni. Od 2005 roku do chili obecnej zostało łącznie opublikowanych 51 odsłon prezentujących zrekonstruowane umundurowanie oficerów i żołnierzy różnych formacji WP. Każdej odsłonie towarzyszy artykuł historyczny i munduroznawczy.

Zasadniczą formą naszych spotkań i wystąpień w których koncentrujemy się na odwtórstwie historycznym piechoty lat 30-tych jest drużyna strzelecka". Podczas spotkań obowiązuje wszystkich jednolity, z góry określony ubiór wojskowy w oddaleniu od dowolności. Nasze działania i spotkanie nie są spontaniczne" lecz zawsze zaplanowane.
Jesteśmy zorganizowani i funkcjonujemy na wzór wojskowy co zapewnia niezbędny ład i wymagany porządek.
Nie zajmujemy się rzeczami, którymi nie zajmowali się żołnierze.Nie leżą one w zakresie naszego zainteresowania. Szanujemy czas, którego jest na pasję w roku mało.
Drużyna strzelecka jest fundamentem wszelkich zależnosci i poczynań czy to w służbie polowej czy garnizonowej.
Jest to jednocześnie uniwersalne narzędzie, które pozwala nam zależnie od aktualnego projektu mundurowego wystawić i zaprezentować drużynę strzelecką w barwach w zasadzie dowolnego pułku piechoty z czasu pokoju jak i wojny 1939 roku w tym Strzelców Podhalańskich, samodzielnego batalionu, czy Obrony Narodowej.
Jest to możliwe dzięki pasji, dyscyplinie, cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu, planowaniu długoterminowemu i działaniu zespołowemu.

Zawsze drużyna nasza reprezentuje barwy konkretnej jednostki stosownie do miejsca i okoliczności wystąpienia.
W bieżącym roku były to wystąpienia w barwach Zmiany Krakowsko-Śląskiej Baonu Stołecznego, 30 pułku Strzelców Kaniowskich, dwukrotnie w barwach 74 Górnośląskiego pułku piechoty.
Barwa jednostki jest tu wyznaczonym obszarem do poznawania, odtworzenia i popularyzacji, nie zaś czynnikiem limitującym, ograniczającym.

W roku jubileuszowym 2019 poświęcimy uwagę historii kilku liniowych pułków piechoty walczących w 1939 roku.
Każdemu w stosownym, przewidzianym kalendarzem czasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information