Jump to content

Renault FT-17 z Polski wyremontowany w Hiszpanii


Woodhaven

Recommended Posts

2 października w bazie El Goloso w Madrycie, siedzibie dowództwa 12. Brygady piechoty zmotoryzowanej Guadarrama XII, zademonstrowano wyremontowany czołg Renault FT-17. Jest on napędzany oryginalnym silnikiem o mocy 60 KM, pozwalającym na rozwijanie prędkości do 8 km/h. Remont czołgu rozpoczęto w czerwcu 2012 siłami 1. Ośrodka obsługi techniki pancernej (Parque Central de Mantenimiento de Sistemas Acorazados - PCMASA 1) przy współpracy z Instytutem historii wojskowości Ministerstwa Obrony Hiszpanii. W pracach, którymi kierował st. sierż. Alberto Ranero, uczestniczyło wielu wolontariuszy.
Wyremontowany właśnie czołg FT-17 wyprodukowano w 1918 w zakładach Renault w Billancourt. Do Hiszpanii trafił z Polski. Został zakupiony w czasie wojny domowej przez republikanów pod koniec 1936 wraz z 15 innymi czołgami tego typu (9 z działem i 7 z wkm), a dostarczony w marcu 2017 sowieckim statkiem Artiom.
W 1937 czołg został zdobyty przez wojska rządowe. Przez pewien czas był używany jako szkolny (w 1939 armia hiszpańska dysponowała jeszcze – wyłącznie zdobycznymi – 10 FT-17, a ostatecznie wycofała je z użytkowania w 1947), a potem przechowywano go i prezentowano w różnych miejscach. Od 1987 do czasu rozpoczęcia remontu FT-17 stanowił pomnik w siedzibie Guadarrama XII (zastąpił w tej roli niepoprawny politycznie niemiecki PzKpfw http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=26311
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information