Skocz do zawartości
  • 0

Złota przywieszka


roko841

Pytanie

Witam, mam pytanko odnośnie przywieszki. Brak bitej próby. Według złotnika bardzo wysoka próba złota, napewno powyżej 900. Jak stare to może być, moze wzór jest charakterystyczny, może ktoś spotkał coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Ze zdjęcia ciężko powiedzieć. Patrząc na przywieszkę myślę, że jest to dość stare. Obserwując stare monety, którym dorobiono przywieszki można się dopatrzeć wielu podobieństw. Nie się też co sugerować próbą. Wiadomo, że np.: w XIV czy XV wieku prób nie było ale także biżuteria robiona w tzw. PRL-u nie zawsze próbę otrzymywała.

Przykład podobnej zawieszki. Takich zawieszek zaobserwowałem dużo i wiązały się z zamierzchłymi czasami.

http://niemczyk.pl/sklep/index.php?id=16497&pid=22&zawartosc=produkt&jezyk=en
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku próbę możesz sprawdzić sam bo ozdoba nie wydaję się być pompowaną". Wystarczy literatka, mała waga elektroniczna, woda i nitka.
Jest to na prawdę dosyć dokładny pomiar. Trzeba jednak zachować kilka zasad.

Polecam film:

http://www.youtube.com/watch?v=i1YjdY55suM&t=101s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie tu. Forum nie służy wycenom.
Jeżeli Twój przedmiot jest legalny to śmiało możesz pytać u każdego jubilera, archeologa, antykwariusza... Myślę, że grubszy numizmatyk skojarzy typ zawieszki z nie jedną monetą bo technikę takiej zawieszki albo dziurę stosowano nagminnie. Aczkolwiek te zawieszki są powielane do dziś dzień. Można je spotkać w masowej produkcji.
Wracając do samej zawieszki i symbolu w środku to kojarzy mi się to z jakimś odłamem sławnych i modnych" dzisiaj Słowian. Zaokrąglenia złotych płaskowników są niechlujne i nie wygląda to na uszkodzenia przez użytkowanie. Obręcz imituje lub jest wykonana starą techniką. Lutowania nie widzę. p.s. Do zdjęcia mogłeś położyć obok jakąś miarkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie