Skocz do zawartości

Dni Twierdzy Poznań 2018


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Po raz kolejny wakacje zakończą się dwudniowym świętem miłośników historii, architektury i militariów. Szóste Dni Twierdzy Poznań odbędą się w weekend 25 i 26 sierpnia 2018 roku.
W programie tegorocznych Dni Twierdzy Poznań znalazło się w tym roku aż 26 miejsc i atrakcji. Jest aż siedem fortów: Fort Ia, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI, Fort VII i – po raz pierwszy biorący udział w akcji – Fort IIa, którego gospodarzami są harcerze z I Szczepu DhiZ im. Poznańskich Kryptologów.
Ponadto będzie można zwiedzić liczne schrony: m.in. przy ul. Babimojskiej, gdzie odtworzono fragment okopów z czasów I wojny światowej, galerię Werkbank, schron Arthura Greisera w podziemiach siedziby Radia Poznań, a także schrony przeciwlotnicze w Parku Wilsona i Parku Sołackim. Ostatni z nich będzie można zwiedzić z przewodnikiem posługującym się językiem migowym.
W poszczególnych obiektach przygotowano bogaty program wydarzeń. Gośćmi Fortu I będą żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Będzie można z bliska zobaczyć sprzęt używany przez polskie wojsko współcześnie i sto lat temu.
Śluza Katedralna, będąca częścią Bramy Poznania zaproponowała możliwość wejścia na teren dawnej Elektrociepłowni Garbary, gdzie znajduje się tzw. redita, będąca reliktem Fortu Roona. Przynajmniej w kilku miejsca będzie można skosztować wojskowej kuchni (np. Fort Va, schron w Parku Sołackim, Jeżyckie Centrum Kultury).
Uzupełnieniem programu są wycieczki. Będzie można wybrać się na spacer po Parku Cytadela i odnaleźć tam relikty Forty Winiary, a także wziąć udział w nocnym zwiedzaniu. Ponadto czekają gry miejskie, questy i pokój zagadek (escape room) w klasztorze karmelitów bosych na Wzgórzu Św. Wojciecha. Dla fanów samodzielnych eksploracji przygotowano mobilne przewodniki po Twierdzy Poznań, nie wymagające instalacji dodatkowych aplikacji. Natomiast rejsy z Żeglugą Retro będą niepowtarzalną okazją, by zobaczyć relikty fortyfikacji i umocnień widoczne tylko z perspektywy rzeki Warty.
– Ideą wydarzenia jest promowanie tych miejsc, związanych z fortyfikacjami, które można zwiedzać nie tylko podczas akcji, ale przez cały rok. Dlatego na liście nie mogło zabraknąć muzeów, dostępnych niemal codziennie (np. Muzeum Uzbrojenia i Armii „Poznań” na Cytadeli, czy Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII). Jednak wiele miejsc funkcjonuje dzięki pasjonatom historii, którzy opiekują się fortami i schronami, udostępniając je zwiedzającym przynajmniej kilka razy w roku lub na zamówienie – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji.
Początkowo akcja skupiała się na miejscach związanych z XIX-wieczną Twierdzą Poznań. Jednak bardzo szybko formuła została rozszerzona, a do programu dołączyły zarówno znacznie młodsze obiekty, pochodzące z okresu II wojny światowej i okresu zimnej wojny, a także najstarsze. Te ostatnie prezentowane są w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, gdzie zachowano relikty średniowiecznych wałów grodu z czasów Mieszka I oraz XVI-wieczne renesansowe mury.

Pełen program dostępny na stronie: www.dnitwierdzypoznan.pl.
Profil Facebook: www.facebook.com/dnitwierdzypoznan
Wydarzenie Facebook: www.facebook.com/events/1924484274510929

Napisano

Drugi dzień ''Dni Twierdzy Poznań 2018''bardzo ciekawy.
Przy stoisku z książkami pozyskałem dedykację Pana Leszka Adamowicza
autora książek dokumentalno militarnych.

Napisano

Następna zdobycz to talia kart do gry,polskiej zmiany(2004) w Iraku.
Każda z kart ilustruje ''urwij łapki''z którymi może spotkać się żołnierz.Karty niestety pewno nie trwałe bo wykonane na kartonikach(papier kredowy)

Napisano

Karty które prezentowałem na zdjęciach to nie nowość.Niemcy podczas II wojny mieli podobne.Talia kart ''rodzina''polegała na zebraniu całej ''rodziny''broni,co pomagało żołnierzom do zapoznania się z różnymi typami uzbrojenia.

Napisano

Dokończę tylko temat ''wizualizacji''dla żołnierzy,zdjęciem chusty-instrukcji dla artylerzystów z roku 1876.Dla ciekawskich cena na e.Bay kiedyś to tylko 80euro.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie