Skocz do zawartości

Sądowa Wisznia - jeniec


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
i proszę o ewentualną pomoc fachowców.

W moich badaniach genealogicznych uzyskałem z CMJW w Łambinowicach taką informację o członku rodziny - jeńcu z 1939r.:

Przynależność państwowa: Pole/Polen

Stopień wojskowy: Gefr.

Jednostka wojskowa: 19. F.R.

Data wzięcia do niewoli: 21.9.1939 r.

Miejsce wzięcia do niewoli: Sondowa-Wischnia

Numer jeniecki: 8727/Stalag IV A

Pytanie jest proste- jaka to jednostka WP? 19 FR?
f? regiment...

z góry dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że litera F" to błąd w zapisie oddziału natomiast litera R" to na pewno Regiment (czyli pułk) ale podstawowe znaczenie ma numer pułku czyli w tymże przypadku 19 (no chyba że też jest przekręcony") a z tym numerem we wrześniu 1939 r. były to: 19 Pułk Piechoty Odsieczy Lwowa w czasie pokoju stacjonujący we Lwowie (DOK Nr VI), 19 Pułk Ułanów Wołyńskich im. generała Edmunda Różyckiego- Ostórg (DOK II) i 19 Pułk Artylerii Lekkiej- Nowa Wilejka, Mołodeczno i Lida (DOK III).
I tu należy prześledzić szlak bojowy w.w. pułków ewentualnie ośrodków zapasowych wielkich jednostek w skład których wchodziły w.w. pułki czyli 5 Dywizji Piechoty, Wołyńskiej Brygady Kawalerii i 19 Dywizji Piechoty. A jeszcze co do litery F" (oczywiście w języku niemieckim) to nie można jej przypisać do żadnego z polskich pułków chyba że jest to przekręcone A" to wtedy pasował by A.R. 19- Artillerie Regiment Regiment 19 czy 19 Pułk Artylerii Lekkiej ale to tylko moje domniemanie poza tym nie wiem czy jakiekolwiek baterie tudzież pozostałości tegoż pułku mogły znaleźć się pod Sądową Wisznią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz rezerwista była rocznik 1907 i pochodził z okolic Wołkowyska więc też skłaniam się ku pododdziałom 19DP.
Tym bardziej że 19Bryg. Piechoty [w tym spieszeni artylerzyści] walczyła pod Tomaszowem Lubelskim.

A że od Sądowej Wiszni do Tomaszowa dość daleko to może tylko jest miejsce zaewidencjonowania jeńca?

tak spekuluję i dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie