Skocz do zawartości
  • 0

Rapier dzwonowy


rokita6661

Pytanie

Witam

Bardziej pytanie niz prośba o idebtyfikacje, ale mam nadzieję, ze w tym, dziale jakoś ujdzie...

Pytanie brzmi: Czy ktos z Kolżeństwa ma moze dostęp do opracowan w których podane sa szczegółowe wymiary rapierów? Nie chodzi o długośc czy szerokość głowni, ale o srednice dzwonu rękojeści? Przyznam ze przewaliłem multum stron i o ile podawane sa wymiary rekojeści to na srednice koszy(ów) sie nie natknąłem. Z osobistych doświadczen to mam obraz taki: osobiście zmierzone jeden ma srednicę kosza 11 (XVIw) cm a drugi 13,5 (XVIIw) przy czym ten drugi jest ogólnie potęźniejszy gabarytowo. Inny szacuje się na jakieś od 10 do 11 cm srednicy 9prawdopodobnie też XVIw), ale tu akurat pomiar utrudnia mocno uszkodzony dzwon. Dedukując na podstawie propocji (ze zdję) wychodzi zwykle +/- 12 cm, ale przydała by się wiedza dodatkowa...
Jakby ktoś z Was miał jakowes informacje w tym temacie bede wdzięczny:) A może ktos posiada swój egzemplarz i moze zmierzyć? Wtedy najfajniej by było średnicę kosza i długość całości. Zdaję sobie sprawę, ze jezeli bron taka była oprawiana według indywidualnych potrzeb (a często tak było) to w takich srednicach dzwonó moze nie byc spójności. Ale szukac i tak warto):

Pozdrawiam
R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Toyotomi :)
Tak co do wieku się zgodzę, mój błąd, oprawa poźniejsza ale utkwiło mi po prostu w pamięci datowanie głowni w pierwszym przyadku (głownai sygnowana, datowana, na pewno przełozona od duzo starszego egzemplarza, nie wiadomo czy nie od tzw. mieczorapiera - tak mozna sadzic po długości i szerokości)a ostatni jest i tak mocno dyskusyjny z uwagi na uszkodzenia dzwonu i rekojeści i głowni.

Zatem uściślając interesuje mnie rapier tylko i wyłącznie dzwonowy czyli taki z w pełni wykształconym dzwonem. Może nie wyraziłem sie zbyt jasno uzywając sforumowania kosz" bo to może być rzeczywiście mylące. Mea cupla, ale i w literaturze spotyka się sformuowania apier o koszu dzwonowym" :)

Zdaję sobie sprawe (nadmieniłem o tym mgliście z resztą), że bez unifikacji produkcji wymiary nie były jednolite. Jednak musiały sie mieścic w jakims przedziale. Tak wiec jak zebrać kilka(nascie) sztuk to mozna mówić o jakims zakresie. Raczej nikt nie zamawiał dzwonu o srednicy 30 cm ani 5 cm tylko... - właśnie to średnie tylko" jest przedmiotem mojego zainteresowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem -rokita6661

No to mamy jasność – co Cię interesuje – rapier dzwonowy.
Czyli praktycznie ostatnia wyewoluowana forma rapiera – w jego historii – pochodząca z Hiszpanii bądź Włoch – różne wersje na ten temat .
Masz rację, wymiary dzwonów powinny zawierać się w jakimś zakresie, co rzecz jasna spowodowane jest ergonomią oprawy.
Do tej pory nie spotkałem się z opracowaniem wymiarowym, uwzględniającym oprawy rapierów dzwonowych.
Tak jak wcześniej pisałeś – podawana jest długość rękojeści i to wszystko.
Gdybyś zabrał się za takowe opracowanie, to mniemam, że był byś pierwszym który to zrobił.
A może by i warto było, coś takiego popełnić. Przy okazji uwzględniając typologię rapiera – jako takiego.
Bo obecnie funkcjonująca klasyfikacja [min. Heriberta Seitz’a] – a za nim innych bronioznawców – moim zdaniem - jest obarczona licznymi błędami.
Które multiplikują takie sformułowania „…..rapier o koszu dzwonowym” – przecież to nie ma sensu.
Albo kosz – który funkcjonował w oprawie – np. „seven – rings”.
Albo dzwon – który mógł być ażurowy, ale dalej był dzwonem a nie koszem.
To samo jest z „mieczorapierem” – termin wydumany przez historyków określający głownię mieczową w oprawie rapiera.
Jednocześnie tym „mieczorapierem” można było posługiwać się jedynie jako mieczem, więc tak klasyfikowana powinna być ta broń.
Gdyby z „mieczorapierem” można było stosować obie techniki fechtunku [miecza i rapiera] – to termin ten byłby uzasadniony.
A błąd tkwi w sztywnym pojmowaniu zasad klasyfikacji broni – pod względem oprawy - której jestem adherentem.
Lecz nie do każdego typu broni można tę zasadę zastosować.
Z drugiej strony polska terminologia bronioznawcza jest dosyć uboga i warto by korzystać z niemieckiej bądź angielskiej – z pewnością dla rapiera.
W których to terminologiach jest znacznie więcej pojęć dotyczących rozwiązań konstrukcyjnych.

Tak w nawiasie
[jestem na etapie kompletowania materiałów pt. Rapier – jak skończę to coś „nasmaruję”]

pzdr.
stani
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie