Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
groszek37

Dienstuhr? zegarek niemiecki PARA

Question

  • 0
Witam, temat bardzo ciężki, do znawców Dienstuhrów. Kupiłem jakiś czas temu zegarek PARA Neptun. Jest on malutki, typowo damski. Poprzedni właściciel napisał że z 1940 roku ale czy wiedział czy wróżył z fusów, tego nie wiem.

https://watch-wiki.org/index.php?title=PARA_-_Paul_Raff_GmbH_%26_Co._KG

Sam doszedłem do tego że PARA to niemiecka firma, która produkowała na potrzeby Wehrmachtu podczas drugiej wojny. Znalazłem nawet w galerii modeli model jak mój, tyle że w innych barwach i z mniej dokładną podziałką. Mój jest typowo z cechami dienstuhrów. Na lepiej zachowanych egzemplarzach nawet widać pokrycie fosforem cyfr i wskazówek! Niemieckie terminy, jakie się na nim znajdują: stossgesichert-wstrząsoodporny;wasserdicht–wodoodporny;bruchsicher–nietłukący, niełamliwy;antimagnet.–antymagnetyczny;staubdicht–pyłoszczelny. Jest też PARA 1002 S. Na deklu jest grawer w postaci P i nałożonego na niego F, przerysowałem na kartce. Na zagranicznych aukcjach sprzedają je jako dienstuhry, ale bez szczególnych wyjaśnień.

https://www.the-saleroom.com/en-us/auction-catalogues/auktionshaus-bossard/catalogue-id-sraukd10001/lot-6b1667e3-3a7e-4569-a9d0-a3fd002f6f8a

czy zatem ten zegarek był wyprodukowany dla kobiet, które służyły w III Rzeszy, był to kobiecy dienstuhr? Taka przychodzi mi do głowy hipoteza. Czy mógłby ktoś zabrać głos w tej sprawie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Wśród modeli firmy PARA znalazłem model Neptun debiutujący w 1932 roku. Mój ma cechy stylizujące Neptuna na typowego dienstuhra: czarna tarcza z jasnymi cyframi, pokrytymi wraz ze wskazówkami fluorescencyjnym środkiem świecącym w ciemności, podziałka sekundowa z cyframi. zmniejszenie zewnętrznej podziałki - poprawienie czytelności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Jak najbardziej używane na froncie przez żołnierzy. No ale to chyba jednak nie dienst", bo te miały numer i odbiór" Wehrmachtu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Kolego bjar_1 to, ze firma PARA produkowla dienst uhry dla wehrmachtu to sam na wstępie napisałem. Natomiast stempel D H absolutnie nie jest wyznacznikiem, bywalo ze zegarki trafialy na front bez bicia. Dodatkowo napisalem iz jest to zegarek damski. Chodzi mi o to czy przerobienie modelu NEPTUN (damskiego) na cechy wlasnie wojskowe bylo przypadkowe, badz marketingowe- czy z przeznaczeniem frontowym. Jezeli to drugie to na jakich zasadach. To jest sednem sprawy

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Witam , właśnie udało mi się nabyć dokładnie taki sam zegarek .. i zaczynam właśnie poszukiwania wiadomości na jego temat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information