Skocz do zawartości

Bez szabli, ale z historycznym nawiązaniem nowe mundury Straży Marszałkowskiej


bodziu000000

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.defence24.pl/700413,bez-szabli-ale-z-historycznym-nawiazaniem-nowe-mundury-strazy-marszalkowskiej

Bez szabli, ale z historycznym nawiązaniem – nowe mundury Straży Marszałkowskiej

Prace nad ustawą o Straży Marszałkowskiej trwają. W Sejmie posłowie procedują przepisy główne, podczas gdy MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie umundurowania funkcjonariuszy nowej służby mundurowej. W projekcie, jak na razie, nie znalazły się choćby szable, które zgodnie z pojawiającymi się wcześniej informacjami miały być elementem nowego stroju reprezentacyjnego Straży Marszałkowskiej.
Umundurowanie strażnika składać się będzie z 4 różnych rodzajów ubioru: służbowego, galowego, specjalnego i nie istniejącego dotąd - reprezentacyjnego. Ten ostatni wykorzystywany ma być przez funkcjonariuszy SM w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz przy asystach honorowych. Jak czytamy w uzasadnieniu umundurowanie zostało unowocześnione a jego funkcjonalność została poprawiona i dostosowana m.in. do noszenia broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego. MSWiA zaznacza też, że zachowano historyczne tradycje mundurowe SM sięgające XVI wieku.

Zdaniem MSWiA kolorystycznie mundury nawiązują do wyglądu strażnika z czasów marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego i umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej z czasów II Rzeczpospolitej. Tak więc nowy wzór umundurowania utrzymany jest w granatowej kolorystyce z czerwonymi i złotymi elementami. Funkcjonariusze SM w służbowej i specjalnej wersji umundurowania nosić będą czapki furażerki a w galowym i reprezentacyjnym stroju pojawi się czapka rogatywka oraz pas główny z koalicyjką.

Zmianie ulegną także odznaki. MSWiA chce wprowadzić odznakę w postaci naszywki z godłem RP oraz odznakę strażnika wydziału ochrony. Modyfikacji ulec mają także m.in. oznaki identyfikacji indywidualnej, imiennej oraz ratownika wydziału ratowniczo-gaśniczego. Komendant i zastępca komendanta SM zyskać mają naszywkę w postaci biało-czerwonej tarczy obszytej nicią w kolorze złotym, na której umieszczone zostaną stylizowane, skrzyżowane złote laski marszałkowskie wokół których pojawią się stylizowane, złote liście dębu.

MSWiA proponuje, by rozporządzenie weszło w życie 14 dni od daty ogłoszenia. Rozporządzenie przewiduje wymianę wszystkich składników umundurowania na nowe nie dłużej niż rok od wejścia w życie przepisów."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie