Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
piotrek vickers

szukam informacji o dziadku

Question

  • 0

Witam, mój dziadek Henryk Stefaniuk ur 26.09.1926 r służył w 1949 r w jednostce karnej, w Malborku lub W Braniewie, posiadam fotografię z wojska, na odwrocie której jest napis Braniewo 15. 11. 1949, oraz jakiś nr, być może nr jednostki 293, książeczka wojskowa zaginęła. Pamietam z opowieści, że pilnował żołnierzy wehrmachtu przy odgruzowywaniu Malborka, i służył w jednostce karnej, szukam nr jednostki oraz jakiegoś wykazu żołnierzy tej jednostki. Dziadek zmarł w 2005 roku

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Kolego piotrek vickers pod koniec lat czterdziestych funkcjonowała jedyna w ówczesnym Wojsku Polskim kompania karna w Modlinie (jako samodzielna jednostka), natomiast w Malborku w latach 1948-1949 stacjonował 51 Pułk Piechoty ze składu 16 Dywizji Piechoty który to pułk miał numer JW 2239 a więc albo ten sam albo bardzo zbliżony do części numeru na odwrocie Twojej fotografii (sprawdź czy końcówka numeru to jak napisałeś 293 czy też może 239 czyli na pewno byłby to 51 pp rozformowany własnie w 1949 r. z chwilą przeformowania 16 Dywizji Piechoty w 16 Dywizję Pancerną). Co do Braniewa to ówcześnie czyli do 1949 r. nie stacjonowała tam żadna samodzielna jednostka ale być możliwe iż zakwaterowano tam wydzielone pododdziały 51 pp.
Po utworzeniu 16 Dywizji Pancernej, w Braniewie zakwaterowano 55 Zmotoryzowany Pułk Piechoty (JW 2334) powstały na bazie 55 Pułku Piechoty stacjonującego dotychczas w Elblągu.
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information