Skocz do zawartości

Kawaleria II RP- Nekrologi Poległych w latach 1918- 1920.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 562
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

2 hours ago, formoza58 napisał:

Tak Krzymenie, już chyba go całkiem kawaleryjsko " spacyfikowalem". Poleglych z innych broni, nie notowałem.

Kawał dobrej roboty - brawo formoza58 ! 
Jednak ułan Jerzy KOZAKOWSKI poległ jako żołnierz pociągu pancernego „Pieron”, a nie kawalerzysta.
Atak z 19.06.1921 na dworzec kolejowy w Gliwicach był podobno improwizowaną „samowolką” i skończył się porażką. Tu masz opis na stronach 7 i 8.
http://muzeum.gliwice.pl/images/upload/Wydarzenia/2021/05_maj/15_noc_muzeow/PowstaAcza_JedniodniAwka.pdf
Zginęło dwóch ochotników „z Warszawy” – ułan Kozakowski i ppor. Ulatowski. Obaj figurują na tej liście – choć Jerzego K. przechrzcili na Stanisława !
http://muzeum.gliwice.pl/images/upload/Wydarzenia/2021/05_maj/03_powstania_lskie/PowstaAcy_ktArzy_zginAli_w_boju_lub_zostali_zamordowani_w_okresie_powstaA_AlAskich_i_plebiscytu_na_GArnym_AlAsku_1919_a_1922.pdf
Ciała obu ochotników wysłano „do domu”. Podporucznik Tadeusz Ulatowski został pochowany na Starych Powązkach. Niestety grób raczej nie przetrwał II wojny światowej.

ppor.Ulatowski_st.powazki.thumb.jpg.2e6bc72df01b39afae452968a53210d9.jpg

Ułan Kozakowski miał więcej szczęścia po śmierci, choć przyznam, że dziwnie to brzmi :classic_biggrin:

Kozakowski.thumb.jpg.7431de7afcf2e93068f50af5341b7837.jpg

Pochowano go w m. Borowie (pow. garwoliński) w grobie rodzinnym matki – grób Abramowiczów jest w ewidencji zabytków.
Na dodatek grób ułana Jerzego Kozakowskiego, kawalera Krzyża Walecznych, jest także – od grudnia 2021 -  w Ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski – nr ewidencyjny 2960
https://bip.ipn.gov.pl/bip/form/r676710311769,Kozakowski.html

Edytowane przez Krzymen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by sprawdzić nekrologi z 1921, być może więcej kawalerzystow poszło do Powstania, na zasadzie ochotniczej " delegacji" lub jak por Sowiński w " Sól ziemi xzarnej".

Po raz kolejny Szacunek za Wiedzę i  to, co robisz 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, formoza58 napisał:

Trzeba by sprawdzić nekrologi z 1921, być może więcej kawalerzystow poszło do Powstania, na zasadzie ochotniczej " delegacji" (...)

Nekrologi z „Kuriera Warszawskiego” za rok 1921 sprawdzałem parę lat temu. Choć wojna się skończyła, to odbywały się jeszcze „wojenne” pogrzeby – rodziny przywoziły ciała poległych w latach 1918-1920, a żołnierze umierali jeszcze w szpitalach. Sprawdzałem nekrologi pod kątem pogrzebów w Warszawie i okolicach. Znalazłem nekrologi dwóch powstańców pochowanych na Starych Powązkach. Nekrologu trzeciego powstańca nie znalazłem, ale grób istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak sie skonczyły lata 1919- 1821. Potem jeszcze dalsze lata, nawet w polowie lat dwudziestych trafiały sie powiadomienia o mszach intencyjnych w nawet 4 lub 5 rocznicę. Kiedyś " utlenił" mi się z nimi folder. Trzeba by raz jeszcze spenetrować , ale czasu brak :-(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, formoza58 napisał:

(...) nawet w polowie lat dwudziestych trafiały sie powiadomienia o mszach intencyjnych w nawet 4 lub 5 rocznicę. 

Nawet w połowie lat trzydziestych trafiały się pogrzeby poległych, których szczątki udało się sprowadzić z ZSRR. Jest parę takich nekrologów. Starania trwały po kilka lat i pewnie nieźle to kosztowało ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie