Skocz do zawartości

Kawaleria II RP- Nekrologi Poległych w latach 1918- 1920.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 562
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 7 months later...
  • 1 year later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Cześć Formoza58 ! Ładna kolekcja kawaleryjskich nekrologów. Te z „Kurjera Warszawskiego” znam, a te z „Tygodnika Illustrowanego” tylko częściowo. Z innych gazet bardzo niewiele, bo szukałem głównie nekrologów „warszawskich” w celu odszukania grobów.

Dodaję jeden nekrolog – wachmistrza Kazimierza Jaworskiego z 1 pułku szwoleżerów.

Dziwna sprawa – Jaworskiego nie ma w żadnym spisie ! Miał zginąć 18 sierpnia 1920, a dzień wcześniej 1 p.szwol. szarżował pod Arcelinem. Jaworskiego nie ma w „Liście strat WP …”, ani w spisie poległych kawalerzystów umieszczonej w „Księdze Jazdy Polskiej” Nie umieszczono go także na listach poległych w historii 1 p.szwol. i 3 p.szwol. (dawny 201 formowany w oparciu o kadrę 1 p.szwol.) i nie ma go wśród nazwisk na tablicach w dawnym kościele garnizonowym !

 

jaworski.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś o nim będzie w Zarysie wojennej historii pułku? Może w chwili śmierci nie był już w macierzystym pułku, a może... pochodzi z kawalerii przybyłej z Hallerem z Francji? tam był 1 Pułk Szwolezerów pod płk. Gąssowskim, w Polsce zrobili z nich dragonów, działających szwadronami przy innych oddziałach. Po wojnie wcielono do pułków strzelców konnych.

Edytowane przez formoza58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem w poprzedniej wiadomości – sprawdzałem oczywiście listy poległych w Zarysach historii wojennej 1 p.szwol. i jego młodszego braciszka :classic_smile: 201 p.szwol. (3 p. szwol.). Jaworski musiał wówczas służyć w którymś z tych pułków, ale pewnie najpierw w 1-szym. Nekrolog umieściła rodzina. Może prawdziwe okoliczności śmierci nie były ani bohaterskie, ani … chwalebne … Chciałbym wierzyć, że tak nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1.11.2017 o 20:25, formoza58 napisał:

.

dabrowa.jpg&x=800

"Uroczysko Dąbrowa pod Wólką Radzymińską, gdzie w dniach 15 i 16 sierpnia 1920 r. krwawo odpierano ataki rosjan. Stoi tam pomnik postawiony ku czci poległych przez oficerów i żołnierzy jednego z konnych pułków strzeleckich:classic_blink:

Przedwojenny dziennikarz nie popisał się wiedzą o Bitwie Warszawskiej, ani znajomością pułków kawalerii WP :classic_laugh:

Pomnik istnieje i jest tam napis:

"W UCZCZENIU ZASŁUG / KOLEGOM: / KPT. POGONOWSKIEMU STEFANOWI / DCY I BAONU / KPT. PĘCZKOWSKIEMU BENEDYKTOWI / DCY 6 KOMP. / I 18 SZEREGOWYM / POLEGŁYM NA POLU CHWAŁY / W WALCE POD RADZYMINEM / D. 15 VIII 1920 R. / KORPUS OFICERSKI / 28 P.S.K."

Facet odczytał skrót P.S.K. jako pułk strzelców konnych, tymczasem 28 P.S.K. to 28 Pułk Strzelców Kaniowskich z 10 Dywizji Piechoty gen. Lucjana Żeligowskiego !

Pomnik przetrwał wojnę i PRL. W 2020 został wyremontowany: https://gazetapowiatowa.pl/poradniki/nasza-historia/nasza-historia-pomnik-28-pulku-strzelcow-kaniowskich-wolce-radzyminskiej/

„Pomnik przetrwał II wojnę światową, przepadła jednak wieńcząca go kula i ogrodzenie. Jego elementy zostały silnie postrzelane przez żołnierzy sowieckich, prawdopodobnie w odwecie za klęskę w 1920 r.”

Odwiedzałem to miejsce jeszcze jako uczeń szkoły średniej. Pomnik był mocno postrzelany i zaniedbany. Rozmawiałem z właścicielem sąsiedniego gospodarstwa, który twierdził, że w sierpniu 1944 były tu walki pomiędzy niemieckimi i sowieckimi oddziałami pancernymi. Na jego polu była rozsypana amunicja i jeszcze kilka lat po wojnie stał spalony czołg. Nie zamierzam usprawiedliwiać sowietów, ale wygląda na to, że pomnik oberwał przy okazji bitwy pancernej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Krzymen napisał:

Nekrolog umieściła rodzina. Może prawdziwe okoliczności śmierci nie były ani bohaterskie, ani … chwalebne … Chciałbym wierzyć, że tak nie było.

Wiesz co, a może rodzina pomieszała informację w nekrologu. Może słuzył w 1 szwadronie 2 P.Szwol. Rokitniańskich, który po wojnie stanął garnizonem w Bielsku.

Pogonowski ma piękny grób w Łodzi. A bitwa pancerna w rej. Radzymina toczyła sie właśnie tam i równie dobrze pomnik oberwał i ze szwabskiej lufy. Byłem tam z wycieczką szkolną  w końcu lat sześćdziesiątych i stamtąd mój kolega przytargał łuskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie