Jump to content
Sign in to follow this  
pluk

Nieznany obiekt w Pyskowicach?

Recommended Posts

Witam. Jestem Tu nowy,ale juz troszke czasu siedze w temacie".Mieszkam w Pyskowicach od urodzenia i od dziecka wloczylem sie po tutejszych terenach kolejowych.Przez ostatnie lata jednak nie przebywalem w swym rodzinnym miescie.Zainteresowalem sie wowczas tematami odkrywcowymi". Niemal od samego poczatku moich zainteresowan intrygowal mnie pewien obiekt znajdujacy sie przy linii kolejowej Gliwice-Toszek w Pyskowicach wlasnie. Nigdzie nie napotkalem podobnych obiektow ani zadnych informacji mogacych sugerowac przeznaczenie tego typu budowli. Obiekt jest z twardego, ewidentnie poniemieckiego zelbetu. Zalaczam fotke. Linia kolejowa biegnie za plecami robiacego zdjecie (14 lat temu ). Z drugiej strony obiektu znajduje sie takie samo skrzydlo",jak to widoczne na fotografii. Czy ktos pomoze mi uzyskac jakakolwiek wiedze na ten temat? Przepraszam za brak znakow diakrytycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam ponownie. Wczoraj nie wyszlo ze zdjeciem. Dzisiaj sie poprawiam i zalaczam foto. Troszke marnej jakosci, ale jest to zdjecie zdjecia (2002r.). Czy ktos pomoze mi znalezc odpowiedz na dreczace mnie pytanie odnosnie przeznaczenia obiektu? Sorry za brak polskich znakow, ale chwilowo dysponuje dosc starym, awaryjnym telefonem. To tez jest powod moich wczorajszych klopotow ze zdjeciem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli podejrzewam o co Ci chodzi, to niedokończone fundamenty, podpory itp. mostów z wielkiej bocznicy kolejowej, która Niemcy budowali jako bramę do Górnego Śląska.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z uwagi że Pyskowice znajdowały się na trasie Gliwice - Wrocław potrzeba było w okresie międzywojennym zbudować dla Rzeszy i obsługi towarowej Niemieckiej części Górnego Śląska tak zwanej górki rozrządowej jaką Polacy wybudowali dla obsługi swojej części Śląska na terenie Tarnowskich Gór. Po wybuchu II wojny i zajęciu terenów polskich i wcieleniu całego Śląska do Rzeszy zadanie to wypełniała górka rozrządowa w Tarnowskich Górach i nie było potrzeby kończyć rozpoczętej budowy w Pyskowicach a po zakończeniu wojny tak samo wypełnia zadanie do dziś górka Tarnowskie Góry oraz Łazy. Efekt widoczny w przyczółkach budowy wiaduktów do Dzierżna i Pławniowic.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki wielkie za informacje. Usytuowanie obiektu jest jednak tak nietypowe w stosunku do pozostałej infrastruktury, że będę drążył temat dalej. Jutro obiecuję przedstawić szerszy opis i więcej szczegółów. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information